Vücut Egzersizleri ve Hareketleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Vücut Egzersizleri ve Hareketleri

Vücut egzersizleri, Egzersizler belli bir alan için yapılan ve planlı bir şekilde devam eden vücut hareketlerine denir. Birçok birey, hayatlarının belirli dönemlerinde egzersizler yapıp, bu egzersizlere başlayıp hemen ertesi gün ise pes edip bırakırlar. Buna sebep olan en önemli etken, düzeyli bir bilgi seviyesine sahip olmadan, bilinçsizce ve amaçsızca egzersiz yapmaktır.

Düzenli vücut egzersizlerinin planı sağlıklı bir yaşamın anahtarı niteliğindedir. Bazal enerjinin içindeki enerjiyi harcamayı ve vücut kaslarının sağlıklı ve etkin bir şekilde çalışmalarını sağlar. Dayanıklılığımızı arttırmakla birlikte kaslarımızın gelişmelerini sağlar ve yine vücudumuzdaki yağ oranını azaltıp kas oranımızı arttırdığı gibi metabolizmamızı da hızlandırır.
Vücut egzersizleri Aerobik egzersiz hareketleri ile direnç, germe ve denge egzersizleri ve son olarak kuvvetlendirme çalışması ile ağırlık egzersizleri hareketleri olmak üzere üçe ayrıldığı bilinmektedir. Aerobik egzersizler; bedenin en üst seviyede oksijen kullanarak kalorinizi yok etmeye çalıştığı, yaktığı egzersiz türleridir. Yürüyüş, bisiklet, yüzme, tenis gibi faaliyetler bu alana girer. Diren ile kuvvetlendirme ve yapılan ağırlık egzersizleri ise bütün kas gruplarını çalıştırmaya ve hareket etmeye yönelik faaliyetlerdir. Ağırlık antrenmanları için bir ekipmana ihtiyaç olmadan vücudun kendi ağırlığı ile yapılan egzersizler olarak bilinmektedir. Bu egzersizlerin amacı kas gelişimini sağlamaktır. Denge ve germe yolu ile yapılan egzersizler ise kasların uzunluğunu ve eklemlerin birbirleri arasındaki mesafeyi uzatmak amacıyla yapılan egzersizlerdir. Yoga ile açma-germe egzersizleri ile gerçekleştirilebilir.


Vücut egzersizlerinin faydalarını

 • İdeal ve tahmin ettiğiniz kilonuzu korumanıza yardımcı olur.
 • Sağlıklı kas, eklem ve kemik gelişiminin gerçekleşmesine yardımcı olur.
 • Depresyona girme riskini azaltır.
 • Kalp hastalığı oluşma riskini azaltır.
 • Kansere yakalanma riskini azaltır.
 • Gayet zinde, dinç ve iyi hissetmenize yardımcı olur.
 • Uyku düzeninizin uyumunu sağlayarak, daha da verimli bir hayat geçirmenize yardımcı olur. Her gün en azından 30 dakika orta derecede vücut egzersizleri yapmak, yaklaşık olarak 250 kalori yakmamızı sağlar. Harcayacağınız enerji miktarı; sizin cinsiyetiniz, yaşınız, vücut ağırlığınız ve yapmış olduğunuz egzersizlerin şiddetine göre de değişeceği unutulmamalıdır.
Doğru vücut egzersizleri tekniği daha büyük kaslara ve sağlıklı eklemleriniz oluşmasına yardımcı olurken yanlış egzersiz tekniğinin ise siz sadece sakatlanmak ve zaman kaybına yol açmaktan başka bir etkisi olmayacaktır. Bu sebeple vücut gelişimine odaklanmadan önce mutlaka uygulayacağımız tekniğe odaklanmalıyız.

Doğru vücut egzersiz teknikleri için uygulamanız gereken bazı kurallar vardır. Bunlar yapacağımız hareketi kontrollü ve yavaş bir şekilde yapmaktır. Yine egzersizi yaparken kaldıramayacağınız bir ağırlıkta ise kesinlikle yapmamanızdır. Ayrıca antrenmanlarınızı kısa tutmanız da işinize yarayacaktır.

Vücut egzersizlerini uygulamanın yanında beslenmenize de büyük önem göstermeniz size daha etkili sonuçlar almanızda yardımcı olur. Doğru beslenme ile vücut geliştirmedeki ilerlemenizi sağlayıp yapacağınız egzersizlerle de göreceksiniz ki sizi daha sağlıklı bir yaşama hazırlayacaktır. Düzenli bir beslenme programı ile yapılan egzersizler ile olumlu ve istenilen sonuçlara ulaşmak mümkün olacaktır. Yeterli miktarda ve Uzman hekimlerin kontrolü altında yapılan egzersizler ile beslenme programları sayesinde istenilen sonuçlara ulaşabiliriz.

Vücut geliştirmede üzerinde durulması gereken en önemli nokta ise bu egzersizlerin Uzman eğitmenler eşliğinde yapılmasıdır. Kendi başımıza bu işe kalkışmamalıyız. Aksi halde vücut geliştirmede olumsuz sonuçlara yol açar ve fiziksel sağlığımıza zarar verebiliriz. Bu yüzden de egzersizlerin sonunda da mutlaka Uzman bir hekime görünüp sağlık durumumuzun kontrolünü mutlaka yaptırmalıyız.

Vücut Egzersizleri Yorumları

soru

Nüzhet

04 Ekim 2018 Perşembe

Sağlığımız için mutlaka vücut egzersizleri yapmamız gerekir. Fakat hangi egzersizleri yapmak vücudumuza ne tür yarar sağlar bilmiyorum. Vücut egzersizlerinin faydaları nelerdir? Yanlış egzersizler vücutta nelere yol açar? Doğru vücut egzersizleri yanında beslenmemizi nasıl yapmalıyız? Vücut geliştirmede yapılan egzersizler kimin kontrolünde yapılmalıdır? Detaylı olarak bilgi verir misiniz?

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dambıl Egzersizleri ve Hareketleri

Dambıl Egzersizleri ve Hareketleri

Yüz Felci Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Yüz Felci Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Ses Egzersizleri ve Hareketleri

Ses Egzersizleri ve Hareketleri

Boy Uzatma Egzersizleri ve Hareketleri

Boy Uzatma Egzersizleri ve Hareketleri

Evde Vücut Geliştirme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Evde Vücut Geliştirme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Zayıflatan Egzersizler Nelerdir?

Zayıflatan Egzersizler Nelerdir?

Zayıflatan egzersizler: Fit bir vücut ve sağlıklı bir görünüm hemen hemen herkesin canı gönülden istediği bir durumdur. Bir çoğumuz kilo problemi olduğu için bir ç[...]

Egzersiz Aletleri Çeşitleri

Egzersiz Aletleri Çeşitleri

Egzersiz aletleri, biliniyor ki egzersiz yapmak gerek sağlık açısından gerekse dış görünüm açısından oldukça önem taşır. Özellikle de günümüzde dış görünü[...]

Yoga Egzersizleri ve Hareketleri

Yoga Egzersizleri ve Hareketleri

Yoga egzersizleri; Yoga hem zihinsel hem de bedenen vücut jimnastiği olarak medite olan meditasyon türüdür. Yoga Hindistan ülkesinde 5000 yıl aşkın olarak uygulanmaktadır[...]

Fizik Tedavi Egzersizleri ve Hareketleri

Fizik Tedavi Egzersizleri ve Hareketleri

Fizik tedavi egzersizleri, Su içinde yapılan egzersizler hastanın daha dirençli çalışmasına neden olup kişilerin kas kuvvetinde artış sağlarken, kas guruplarında suyun[...]

Beyin Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Beyin Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Beyin Egzersizleri, genellikle her insanın belli ölçülerde bir beyin düzeyi mevcuttur ve bu durumda genetiği belirler. Ancak bu beyin düzeyinin etkin olarak kullanılması a[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6