Beyin Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Beyin Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Beyin Egzersizleri, genellikle her insanın belli ölçülerde bir beyin düzeyi mevcuttur ve bu durumda genetiği belirler. Ancak bu beyin düzeyinin etkin olarak kullanılması açısından pek çok şey vardır. Örnek verecek olursak bir aracın göstergesi 185 km'yi gösteriyorsa kesinlikle 200- 250 km hıza ulaşmak mümkün değildir. Ama araba için mükemmel bir bakımın yanı sıra kullanıcının da mahareti ile aracın hız seviyesi en üst seviyelere çıkabilir. Son yıllarda yapılan pek çok araştırmalara karşılık beyin özellikle insan vücudunun edinilen en az bilgilerine sahip olan organıdır. Yapılan incelemeler ve dalında Uzman kişilere göre pek çok kişi ancak beyin kapasitesinin oldukça az bir oranını kullanmaktadır. Okullarda ise yalnızca beynin sol bölümünü geliştiren fizik, matematik, Türkçe ve fen bilgisi gibi derslere ağırlık verirken beynin sağ bölümünü gelişimine yardımcı olacak el sanatları, müzik ve resim benzeri derslere gerekli önem verilmez. Ancak tarihte başarı sağlayan kişilere bakıldığında bu kişiler genellikle farkında olarak veya farkında olmayarak hem sağ hem de sol beyinlerini birlikte geliştirmiş kişilerdir. Bu nedenle başarı sağlamış kişiler beyinlerinin her iki bölümünü rahatlıkla kullanabilmelerinin yanı sıra gerekli zamanlarda birinden öbürüne geçebilen kişilerdir.

Genel olarak sağ lop'un hayaller ve duyguların etkisi altında olarak ve bütünsel benliğinde öğrendiği bu nedenle bilgileri sırasıyla işleme koyan sol lob un tam tersine çok hızlı bir şekilde etkili olduğu doğrulanmıştır. Yalnızca sol lop'u kişiler ve bunu iyi kullanmayı başaran kişilerin üretken bir şekilde düşünebilmeleri açısından sağ beyni kesinlikle geliştirmeleri gereklidir. Nedeni ise kişilerin üretkenlik ve mucitlik tarafını sağ beyin sağlamaktadır. Ayrıca sol ve sağ beyin birbirlerini tamamlayan işlevlere sahiptirler.

Beyni Geliştirmek İçin Yapılan Egzersizler

İnsanın doğduğu andan itibaren başlayan öğrenmenin kesinlikle sonu yoktur. Bu nedenle kişilerde öğrenme diğer bir kişi tarafından deneyimler ve bilgiler aktarılması ile pekişerek gelişir. Bu durumun ismi ise eğitimdir ve iyi verilen bir eğitimde de beyni mükemmel ölçülerde geliştirir. Bu duruma ise beyin egzersizleri diyebiliriz. İşte beynin gelişmesine yardımcı olan beyin egzersizlerinin birkaçını birlikte inceleyelim.
 • Beyni geliştirmek adına uygulanan egzersizlerin ilk sırasında kitap okumak gelmektedir. Özellikle kitap okumak sol ve sağ lop'u birlikte geliştirir. Nedeni ise kitap okuma esnasında sol bölümle takip edilebilen ve kavranan birikimler sağ bölümde hayal edilirler. Bu nedenle televizyon seyretmek sağ lop'u oldukça pasif bırakır.
 • Beyini geliştirmek için uygulanan diğer bir egzersiz yöntemi ise bulmaca çözmektir. Bu yüzden sıklıkla bulmaca çözmek beyin geliştirme adına yapılacak en iyi egzersizdir.
 • Çocukluk döneminden başlayarak erişkin dönemde de sürdürülen bazı hobiler örneğin el işi, müzik ve resim gibi sağ lop'u geliştirecek uğraşlarda bir nevi beyin egzersizidir.
 • Düzenli beslenme, sıklıkla spor yapmak, yeterli uyumak da beyin gelişmesi bakımından önemli sayılan egzersizler arasında önemli bir yere sahiptir. Genellikle spor yapmak beynin daha güçlü ve dinç kalmasına yardımcı olurken olumsuz düşünce etkenleri ortadan kaldırarak beynin çok daha çabuk öğrenmesini sağlar.
 • Okunarak öğrenilen bilgilerin uygulamaya geçirilmesinin yanı sıra görsel olarak tatbik edilmesi yani okular da uygulanan deneylerin neticesinde kesinlikle dersler çok daha iyi anlaşılmaktadır. Bu durumda bir tür beyin egzersizi olarak kabul edilmektedir.

Beyin Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karın Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Karın Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Lenfödem Egzersizleri Lenfödem Tedavi Edici Egzersizler

Lenfödem Egzersizleri Lenfödem Tedavi Edici Egzersizler

Sırt Egzersizleri ve Hareketleri

Sırt Egzersizleri ve Hareketleri

Pelvik Taban Egzersizleri ve Yöntemleri

Pelvik Taban Egzersizleri ve Yöntemleri

Göbek Eritme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Göbek Eritme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Güncel

Diz Kireçlenmesi Egzersizleri ve Hareketleri

Diz Kireçlenmesi Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Bel Fıtığı Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Fıtığı Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Göz Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Göz Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6