Sabah Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sabah Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sabah egzersizleri: Sabah egzersizleri vücut için çok faydalıdır. Yağlar sabah aç karnına yapılacak olan egzersizler ile vücutta yağ olarak yakılır ve dışarıya atılır. O yüzden sabah egzersizleri vücut için çok önemlidir. Eğer yapılmazsa gecede salgılanmış olan karbonhidratlar, yağlar gibi kilo alınmasını sağlar. Fakat sabah aç karnına çok uzun süreli spor yapılmamalıdır. En fazla 45 dakika boyunca fazla olduğu zaman kalbe zarar verebilir ve kalp krizine sebep olur. Sabah egzersizi deyince ilk akla gelen yürüyüştür. Fakat bunun yanı sıra birkaç tane daha sabah egzersizi vardır. Onlarda düzenli bir şekilde yapıldığı zaman vücut yağ yakımını engeller ve kilo alımına engel olur.


Sabah egzersizleri şu şekilde yapılmalıdır

 • Bacaklar omuz hizasına kadar açılır. Kollar iki tarafa bırakılır. Daha sonra omuzlar boyuna çekilerek yuvarlak hareket yapılır.
 • Aynı pozisyon bozulmadan eller geriye omuzun üzerine atılarak boyundan dönecek şekilde kafa yavaş yavaş döndürülür.
 • Kollar dirseklere kadar bükülür ve aşağıya doğru indirilip kaldırılır.
 • Kollar göğüs hizasına kadar uzatılır, Bacaktaki dirsekler hafif kırılır ve karşıya bakılarak sanki poponun altında sandalye varmış gibi oturulup kalkılır.
 • Eller vücudun arka tarafında kenetlenir ve daha sonra yavaş yavaş baş hizasına gelene kadar kaldırılır. Baş hizasına gelindiği zaman kaldırıla bilindiği kadar yukarıya kaldırılır.
 • Bacaklar omuz hizasında açılır ve eller çapraz şekilde sağ ve sol ayağa değecek şekilde eğilip kalkılır.
 • Eller başın üzerinde kenetlenir ve ilk önce sol tarafa eğilecek şekilde bir o harfi çizilir. Daha sonra sağ tarafa eğilecek şekilde o harfi çizilir.
 • Duvara iki el birden konulur ve hafif eğik durulur. İlk sağ bacak yukarıya doğru kaldırılır indirilir, daha sonra sol bacak yukarıya doğru kaldırır indirilir.
 • Bacaklar omuz hizası kadar açılır eller dizlere konularak çömelip kalkılır.
 • Sağ bacak öne doğru arka bacak ise arkaya doğru konulmalıdır. Daha sonra eller belde olacak şekilde sırasıyla sağ ve sol bacak geriye doğru eğilir ve kalkılır.
Bu gibi egzersizler her sabah yapıldığı zaman vücut için çok faydalıdır ve sağlıklı bir vücutta sahip olunur. Düzenli bir şekilde yapılmadığı zaman vücut dengesi bozulur. Gece yattığımız zaman vücut tüm gece hareket bir haldedir. Akşamdan yenilen yemekler hareket yapılmadığı zaman sabah kadar vücuda yerleşir ve yağ oluşmasına sebep olur. Gece boyunca vücut hareketsiz kaldığı için sabah egzersizleri ondan dolayı vücut için çok önemlidir.

Sabah Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

8 Dakikada Karın Egzersizi

8 Dakikada Karın Egzersizi

Güncel

Bel Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Erkek Kegel Egzersizleri ve Yöntemleri

Erkek Kegel Egzersizleri ve Yöntemleri

Aerobik Egzersiz Nasıl Yapılır?

Aerobik Egzersiz Nasıl Yapılır?

Aerobik Egzersiz, bu spor (Aerobik egzersiz), vücudumuzdaki büyük kas gruplarını 15- 25 dakika ya da daha uzun bir süre ritmik (Müzik eşliğinde) bir şekilde çalıştıra[...]

Vertigo Egzersizleri ve Hareketleri

Vertigo Egzersizleri ve Hareketleri

Vertigo egzersizleri ile yaşadığınız sıkıntıları evde yapılacak bu egzersizler ile kontrol altına alabilirsiniz. Vertigo baş dönmesi ile kendini gösteren bir sağlık[...]

Plank Egzersizi ve Hareketleri

Plank Egzersizi ve Hareketleri

Plank Egzersizi; ilk başta kolay gibi gözüken ancak uzun süre boyunca yapması oldukça zor olan muhteşem bir karın egzersizidir. Bütün karın kaslarını çalıştırır. [...]

Bel Fıtığı Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Fıtığı Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Fıtığı Egzersizleri, Bel fıtığı günümüzde birçok kişini rahatsızlığıdır. Bel fıtığı çok ağır işte çalışmadan ve beli incitme sonucu olur. Bel fıt�[...]

Bacak İnceltme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bacak İnceltme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bacak İnceltme Egzersizleri, Kadınların birçoğu güzel bir vücuda sahip olmak için bacak inceliğine önem vermektedir. Özellikle yaz ayına sütun gibi bacaklarla girmek i[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6