Codman Egzersizleri ve Hareketleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Codman Egzersizleri ve Hareketleri

Codman Egzersizleri; Omuz hareketlerinin kısıtlandığı durumlarda, fizyoterapistler tarafından önerilen ve sarkaç egzersizleri olarak da bilinen omuz açma egzersizleridir. Sarkaç egzersizleri adını almasındaki temel neden hareketlerin kollar kullanılmadan, kollar iki yanda asılı et parçaları gibi sarkarken omuz eklemlerini güçlendirmeyi hedef alan hareketleri içermesidir. Codman egzersizlerinde amaç, omuz ekleminde hareket fonksiyonlarının iyileştirilmesidir. Omuz eklemi frontal, horizontal ve sagital düzlemde hareket kabiliyetine sahiptir. Omuzların ön kompleks bölgesi en hareketli bölgeyi oluşturur. Fakat bu hareketliliğine rağmen omuz eklem yüzleri birbiri ile çok uyumlu değildir bu sebeple stabilitesi zayıf ve zorlanmalara karşı hassastır. Codman egzersizleri zorlanmış omuz eklemlerine yeniden hareket sağlayabilmek amacıyla basit seviyelerle başlar, omuzlar hareket kabiliyetini yeniden kazandıkça ileri seviyelere taşınır.

Codman egzersizleri ne zaman önerilir; Omuzlarda sıkışma, kampusülit (Durgun omuz sendromu), omuz eklemlerinde kireçlenme, travmatik ve atletik zedelenmelerde, omuz kasları ve sinirlerinde yaralanma görüldüğünde, omuz tümörü varlığında, boyun kökenli omuz ağrılarında, iltihabi ve romatizmal hastalık varlığında, hareketsiz yaşam ve sürekli bilgisayar başında çalışmaya bağlı olarak gelişen omuz ağrılarında doktorun yapacağı kontroller ve tanıya göre Codman egzersizleri önerilebilir. Hareketler fizyoterapist tarafından öğretilir. Günün belli saatlerinde hastanın evde kendini çok zorlamadan hareketleri tekrarlaması önerilebilir. Eğer ki dokturunuz kendi başınıza yapmanızı önermemişse, tek başınızayken uygulamayınız.

Codman egzersizleri nasıl yapılır; Uygulama yapılırken koldan destek alınmamalı, kollar serbestçe sarkıtılmalıdır.
 • 1. Hareket; hafifçe öne eğilerek ağrılı kol tamamen gevşek bırakılır. Vücut sağdan sola soldan sağa doğru rüzgârla hareket eden bir yaprak gibi hafifçe sallanır. Bu sırada omuzların serbestçe kolları sallamasına izin verilir. Omuzlar kasılmaz. Kolların ağırlığı hissedilmelidir.
 • 2. Hareket hafifçe öne eğilerek kollar önden arkaya arkadan öne omuzlar yardımıyla sallanır. 10 kere tekrar edilir.
 • 3. Hareket hafifçe öne eğilerek kollar saat yönünde ve saat yönünün tersine hafifçe daireler çizililerek sallanır. Kollar serbest halde olmalı ve hareket omuz eklemlerini ile yapılmalıdır.
 • 4. Hareket beden dik omuzlar yukarı aşağı, öne arkaya yavaşça hareket ettirilmelidir.
 • 5. Hareket beden dik kollar birbirine paralel olacak şekilde uzatılarak birbirine kenetlenmelidir. Bu poziyonda sırtın gerildiği hissedilmeli ve omuzlar dik tutulmamaya çalışılmalıdır.
 • 6. Hareket beden dik bu sefer kollar birbirine paralel olacak şekilde arkada birleştirilmelidir. Omuzlardan geriye doğru germe hareketi yapılmalıdır.
 • 7. Hareket bu harekette duvardan destek alınmalıdır. Bir duvar köşesinde, bacaklar omuz hizasında açık, kollar omuzdan destek alacak şekilde dik, omuzdan ve dirsekten duvara dayanır. Ayaklar hareket etmeden bel ve omuzdan destek alarak hafifçe duvara doğru kendini germe ve geri çekilme hareketi tekrar edilir.
 • 8. Hareket kollar baş hizasına kaldırılır, her iki kol omuzdan diğer kolun dirseğini tutarak baş üzerinde kavuşturma hareketi yapılır.
 • 9. Hareketten itibaren su şişesi, gol gerdirme bandı, dumbıl gibi malzemelerle yapılacak daha ileri seviyeler yer alır. Daha ileri seviye olan bu hareketler doktor kontrolü altında onun göstereceği şekillerde yapılır. Eğer omuz eklemlerinde kısıtlanma ileri derecelerde ise bu hareketleri yalnız başınıza yapmayınız.

Codman Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Egzersiz Aletleri Çeşitleri

Egzersiz Aletleri Çeşitleri

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Burun Kaldırma Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Burun Kaldırma Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Güncel

Diyet Egzersizleri Listesi

Diyet Egzersizleri Listesi

Güncel

Elmacık Kemiği Belirginleştirme Egzersizleri

Elmacık Kemiği Belirginleştirme Egzersizleri

Kalça Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça egzersizleri, çeşitli amaçlar için yapılabilir. Top yuva eklemi olan kalçada uyluk kemiği başıyla leğen kemiğindeki yuvanın uyumu, sabitliği, mekaniğiyle ortay[...]

Egzersiz Lastiğinin Faydaları Nelerdir?

Egzersiz Lastiğinin Faydaları Nelerdir?

Egzersiz lastiği, kasların bir lastik aracılığıyla rahat bir şekilde esnetilmesine fayda sağlayan araçlardan biridir. Sağlıklı bir vücut için egzersiz lastiği yardı[...]

Rom Egzersizleri ve Hareketleri

Rom Egzersizleri ve Hareketleri

Rom egzersizleri; Rom kelimesinin açılımı olan Range Of Motion egzersizlerinindir. Diğer adı Aktif, Pasif hareketler olarak bilinmektedir. Vücudumuzun frontal, sagital ve tr[...]

Çarpık Bacak Düzeltme Egzersizleri

Çarpık Bacak Düzeltme Egzersizleri

Çarpık bacak düzeltme egzersizleri: çarpık bacak genetik olarak şekil bozukluğudur bacaklarda biriken yağ şekil bozukluğuna sebep olmaktadır. Bacaklar içe veya dışa d[...]

Codman Egzersizleri ve Hareketleri

Codman Egzersizleri ve Hareketleri

Codman Egzersizleri; Omuz hareketlerinin kısıtlandığı durumlarda, fizyoterapistler tarafından önerilen ve sarkaç egzersizleri olarak da bilinen omuz açma egzersizleridir. [...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6