Diz Kapağı Ağrısı Egzersizleri ve Hareketleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diz Kapağı Ağrısı Egzersizleri ve Hareketleri

Diz Ağrısı Egzersizleri, Birçok kişinin şikâyet ettiği bir sağlık problemi olan diz ağrısı, merdiven inip çıkarken, uzun süre boyunca dizler bükülü şekilde oturulduğunda ya da diz çöküldüğü zaman hissedilen ağrılardır. Kemik erimesi, aşırı kilo ve kireçleme gibi nedenler diz ağrısı probleminin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Diz ağrıları genellikle krem ve ilaçlarla tedavi edilir. Ancak bu tedavilerin yanı sıra bazı diz ağrısı egzersizleri de diz ağrılarının tedavisinde ek olarak uygulanmaktadır. Diz ağrısı egzersizleri yaşamı olumsuz olarak etkileyen diz ağrılarının azalmasını sağlar ve diz kaslarının güçlenmesine yardımcı olur.


Diz ağrısı egzersizleri nelerdir?

 • Ayakta pozisyonda iken ellerinizi diz hizasında birleştirin ve ağrıyan bacağınız arkada olacak biçimde ön tarafa doğru hafif eğilin. Arkada kalan bacağınız düz ve gergin durumdayken bacağınızın arka kaslarında gerilme hissedene kadar eğilin. Gerilme hissettikten sonra 2 saniye kadar bu şekilde kaldıktan sonra bu hareketi 15 defa tekrar edin ve başlangıç pozisyonuna geri dönün.
 • Düz bir zemin üzerine bacaklarınızı dümdüz uzatarak oturduktan sonra ağrıyan diz kapağının altına bir havluyu rulo yaparak yerleştin. Diğer bacağınızı da diz kapağından büktükten sonra ağrıyan dizinizi havlunun üzerine iyice bastırın ve bu pozisyonda 4-5 saniye bekledikten sonra bu hareketi 1-2 dakika dinlenerek 15 defa tekrar edin ve başlangıç pozisyonuna geri dönün.
 • Yere sırt üstü uzanarak bacaklarınızı düz bir şekilde uzatın ve ağrıyan dizinizin topuk kısmını yaklaşık 20 cm yükseklikte olacak şekilde kaldırın. Bu şekilde 4-5 saniye kaldıktan sonra dizinizi yavaşça yere indirin ve bu hareketi 1-2 dakika dinlenerek 15 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.
 • Yere bacaklarınız dümdüz olacak şekilde oturun ve iki eliniz ile her iki diz kapağınızı kavrayın. Diz kapağınızı hafif bir şekilde yukarı-aşağı, sağa-sola olacak şekilde 1-2 dakika hareket ettirdikten sonra başlangıç pozisyonuna dönün.
 • Bir sandalyenin ön kısmına bir ayağınızı önünde olacak şekilde oturun ve uyluk kemiğinin önünde ve arkasında bulunan kasları kasın. Ayağımız yerde sabit iken bacağınızı öne ve arkaya çekip itmeye çalışın. Bu hareketi bütün gücümüzü toplayarak 5 saniye boyunca yaptıktan sonra birkaç dakika dinlenerek 15 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.
 • Yine sandalye üzerinde oturur pozisyondayken ağrıyan bacağınızı hiç bükmeden yere 90 derecelik açı oluşturacak şekilde kaldıran ve bacağınız bu şekildeyken 4-5 saniye bekledikten sonra yavaşça bacağınızı geri indirin. Birkaç dakika dinlendikten sonra bu egzersizi 15 defa tekrar ederek başlangıç pozisyonuna geri dönün.
 • Bir duvara sırtınızı tam olarak yaslayın ve ayaklarınızı yarım metre öne çıkararak yere sabitleyin. Sırtınızı duvardan çekmeden dizlerinizi 90 derecelik açı ile bükün ve bu şekilde 4-5 saniye kaldıktan sonra yine duvardan sırtınızı çekmeden dizlerinizi gerdirerek doğrulun. Bu hareketi 15 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.
 • Düz bir zeminin üzerine yüz üstü uzanın ve ağrıyan bacağınızı hiç hükmeden ve kalçanızı aşırı derecede zorlamadan yukarı doğru 45 derecelik açıyla kaldırın. Bu şekilde 4-5 saniye kaldıktan sonra bu hareketi 15 defa tekrar ederek başlangıç pozisyonuna geri dönün.

Diz Kapağı Ağrısı Egzersizleri Yorumları

soru

Üngörmüş

03 Kasım 2018 Cumartesi

Merhaba arkadaşlar ben Bisiklet sürmeyi çok seviyorum Ancak son zamanlarda her iki diz kapağında da ciddi ağrılar meydana geliyor özellikle Biraz yürüdükten sonra ya da merdiven çıktıktan sonra çok ciddi anlamda ağrılar oluşuyor ne gibi egzersizler yaparak bu ağrıları giderebilirim ya da ne yapmam lazım

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bel Kayması Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Kayması Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Tibet Egzersizleri ve Hareketleri

Tibet Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Duruş Bozukluğu Egzersizleri ve Hareketleri

Duruş Bozukluğu Egzersizleri ve Hareketleri

Üst Bacak İnceltme Egzersizleri ve Hareketleri

Üst Bacak İnceltme Egzersizleri ve Hareketleri

Üst Bacak İnceltme Egzersizleri, yaza fit bir görünüm hazırlanır. Zayıflamak isteyen bayanlar sadece diyetle kilo verirken zayıflamasını istemediği yerlerden kilo verdi[...]

Kalça Büyütme Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Büyütme Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Büyütme Egzersizleri, Evde uygulayacağınız basit hareketler ile kısa sürede sıkı daha büyük kalçalara sahip olabilirsiniz. Bunun içinde günde sadece yarım saa[...]

İç Bacak Egzersizleri Nasıl Yapılır?

İç Bacak Egzersizleri Nasıl Yapılır?

İç bacak egzersizleri, ile bacak kısımlarında meydana gelen fazla yağlardan kurtulmuş oluruz. Öncelikli olarak iç bacak kısımlarında fazla yağ birikmesi sonucu görün[...]

Selülit Egzersizleri ve Hareketleri

Selülit Egzersizleri ve Hareketleri

Selülit, Vücudun belli kısımlarında derinin altına aşırı ve düzensiz yağ birikimi oluşmasıyla meydana gelen yağ birikimidir. Çoğu bayanın en büyük sorunudur. Dok[...]

Basen Egzersizleri ve Hareketleri

Basen Egzersizleri ve Hareketleri

Basen Egzersizleri, Her bayan elbette ki sıkı ve fit bir vücuda sahip olmak ister. Birçok bayanın şikâyet ettiği ortak bir problem olan basen bölgesi yağları, uygun bir [...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6