Trambolin Egzersizleri ve Hareketleri
15 Mayıs 2024

Trambolin Egzersizleri ve Hareketleri

Trambolin Egzersizleri, Küçük ve alçak bir trambolinde çalışmak, ağırlığı ve hareketi tüm bedendeki her bir hücreye uygular. Bu da daha esnek, daha güçlü, daha sağlıklı ve daha zayıf olmanızı sağlar. Hücreler genişler ve bir trambolinin üstünde zıp­larken yukarı ve aşağı hareketle iletişime geçer. Zıp­lamayla gelen hızlanma ve yavaşlama beden içinde basınç değişimleri oluşturur. Bu durum da hücre zarlarını uyarır ve güçlendirir. Yapılan bütün hareketler bir tür hücresel masaj sağlar ve bu da dolaşımı hızlandırarak, kan damarlarını açar ve damar tıkanıklıkları giderir. Yalnızca kaslar değil bütün beden sağlık kazanır.

Haftada en az beş gün, günde on beş dakika trambolin kullanan bireyler için ve her yaş grubuna uygundur, yaşamınız boyunca keyifle yapılacak bir egzersizdir. Tramboline önce beş dakikayla seviyenize uygun başlayarak sonra ileriye doğru süreyi artırabilirsiniz. Çalışmanın temposunu ne kadar kuvvetle zıpladığınıza ve ayaklarınızı minderden ne kadar yükselttiğinize bağlı olarak ayarlayabilirsiniz. Sizi yormadan ya da hücrele­rinizi yeterli oksijenden mahrum bırakmadan ideal bir aerobik etki yapar.

Trambolin, metabolik olarak en etkili ve asitleri yok eden egzersiz türüdür. Bütün beden dolaşımı hızlandırır, güçlendirir, sindirimi ve boşaltımı kolaylaştırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, kalbi korur, tiro­it fonksiyonlarını geliştirir, stresi azaltır, endokrin sistemini ve böbrek üstü bezlerini destekler, adet görme ile ilgili problemleri hafifletir, kasları güçlendirir, kemik yoğunluğunu artırır, lenf sistemini pompalar, hücre büyümesini ve onarımı­nı destekler, hastalıklarla savaşır ve yaşlanma belirtilerini yok eder.

Trambolin egzersizleri faydaları nelerdir?

Trambolin vücut yağ seviyesini azaltır: Karnı, kalçaları, bacakları, kolları ve basenleri sıkılaştırır; dengeyi geliştirir, çevikliği artırır, dayanıklılığı geliştirir ve enerjinizi artırır. Metabolizmayı uyarır, etkin bir biçimde kalori yakar ve daha da önemlisi asitle­rin vücuttan atılmasını sağlar. Eş zamanlı bir biçimde asidik beden yağını azaltan ve aerobik egzersizle beden dokularını sıkılaştıran en iyi yoldur.
Sert zemine basılmadığı için eklemlerde travmaya yol açabilecek olumsuzluklarda yoktur.

Trambolin kalbiniz için faydalıdır: Aerobik etkisi koşunun önüne geçer. Kas sağlığını ve kalitesini artırarak her atış sırasında kanı kalpten dışarı yollarken kas lifle­rinin iletişimini artırmış olur. Ayrıca asit fazlasını atarak trigliserit ve kolesterol seviyesini düşürür, tansiyonu düzenler. Düzenli trambolin çalışması, sizi kalp krizine karşı korur.

Trambolin toksinleri atar: Lenf sistemi­ni uyarır, bedenin metabolik artıklarını atmasına yardımcı olur ve hücrelerde oluşan asidik toksinlerden ve diğer atıklardan temizlenmesini sağlar.

Trambolin sinir sistemini dengeler: Egzersiz, stresten kurtulmak için ideal bir yoldur. Tekrarlayan zıplama hareketleri ile sizi tam bir rahatlığa ulaştırarak trans benzeri bir durum oluşturur. Yararlarını yalnızca zıplarken değil tüm yaşamınızda görürsünüz. Çevresel strese karşı daha dayanıklı olursunuz. Trambolinde çalışan bireyler, daha iyi düşündüklerini, daha uzun çalıştıklarını, daha kolay öğrendiklerini ve daha uyuduklarını ifade etmektedirler.

Trambolin kas geliştirir: San Diego Ka­liforniya Üniversitesi'nden Profesör James VVhite'a göre "kasların eşit bir güçle tam hareketlerine ulaşmasına izin verir, bu da kas sağlığı için en iyi yoldur". Trambolin, kas hücrelerine sinir dürtüsü gönde­riminin koordinasyonunu geliştirerek, kasların daha etkili ve etkin bir biçimde çalıştırır.

Trambolin Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gevşeme Egzersizleri ve Hareketleri

Gevşeme Egzersizleri ve Hareketleri

Evde Egzersiz Nedir ve Nasıl Yapılır?

Evde Egzersiz Nedir ve Nasıl Yapılır?

Üst Bacak İnceltme Egzersizleri ve Hareketleri

Üst Bacak İnceltme Egzersizleri ve Hareketleri

Karpal Tünel Sendromu Egzersizleri ve Hareketleri

Karpal Tünel Sendromu Egzersizleri ve Hareketleri

Kekemelik Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kekemelik Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Güncel

Ses Egzersizleri ve Hareketleri

Ses Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Bebek Egzersizleri ve Hareketleri

Bebek Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Vajina Daraltma Egzersizleri ve Hareketleri

Vajina Daraltma Egzersizleri ve Hareketleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6