Karın Egzersizleri Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karın Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Karın egzersizleri, karın bölgesinde biriken yağlardan kurtulmak ya da karın kası yapmak için bazı egzersizlerden yardım alınabilir. Karın bölgesinde bulunan kasları çalıştırmaya yönelik yapılan egzersizler ile karın kasları çalıştırılarak karında sarkmaların oluşması engellenebilir. Bel, karın gibi bölgelerde toplanan yağlardan kurtulmak ve düz bir karına sahip olmak için en kolay ve güvenli yollardan biri bölgeye yönelik egzersizler yapmaktır. Tek başına karın düzleştirici egzersizler yaparak karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak elbette mümkün değildir. Uygulanan egzersizler ile uygun bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Bu sayede sorunlu bölgedeki yağlardan kurtulmak daha kolay ve hızlı olur.

Karın egzersizleri ile beslenme listesinde lif oranı yüksek olan gıdalar, taze sebze ve meyveler, antioksidan etkili besinler eklenmelidir. Bu tür bir beslenme programı ile karın bölgesindeki kasların gelişimi daha hızlı olur. Egzersiz ve beslenmenin yanı sıra bol su tüketimi ve beraberinde yine yağ yakıcı etkisi olan bitki çayları tüketimi sürecin daha kolay ve başarılı olmasını sağlar.

Kardiyo egzersizleri: Karın egzersizlerine ek olarak kardiyo egzersizi rutin bir şekilde uygulanırsa karın ve bel bölgesindeki yağların erime süreci hızlanır. Kardiyo egzersizleri karın haricinde tüm vücutta toplanan yağlanmaya karşı metabolizmanın aktif ve sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar. Spor salonlarında aletli kardiyo egzersizlerinin yanı sıra aletsiz yapılabilecek kardiyo egzersizleri de tercihe dilebilir. Aletsiz jogging ya da koşu tercih edilebilir. Kardiyo egzersizlerine başlamadan önce Uzman bir kişiden vücut tipine ve yaşa uygun egzersizler için destek alınabilir.

Vakum hareketi: Özellikle masa başında çalışan ya da hareketsiz bir yaşam tarzı olan kişiler vakum hareketleri ile karın kaslarını ciddi anlamda çalıştırarak bölgedeki yağlanmadan kurtulabilir. Oturur ya da ayakta dik bir pozisyon alınır. Derin nefes alıp vererek karın bölgesi çekilebildiği kadar içeri çekilir. Bu pozisyonda 20-40 saniye kadar beklenir. Hareket günde 5 dakikalık setler halinde uygulanmalıdır.

Bisiklet hareketi: Karın egzersizleri arasında en etkili egzersizlerden biri bisiklet hareketidir. Kısa süre içinde düzenli uygulandığında karın yağlarından kurtulmak mümkün olur. Sırt üstü olacak şekilde sert bir zemine uzanılır. Eller enseye yerleştirilerek, dizler mümkün olduğunca karna doğru çekilir. Sol ayak yavaş hareketler ile ileri doğru uzatılıp, vücut sağa çevrilir ve sol dirsek sağ bacağa değdirilir. Eller ensede boyna baskı uygulamamalıdır. Buna çok dikkat edilmelidir. Hareket anında karın kaslarından güç alınmalıdır. Ardından sol bacak tekrar karna doğru çekilir ve sağ ayak uzatılıp hareket setler halinde tekrarlanır. Günde 15 defa 3'er set halinde egzersiz tekrarlanabilir. En fazla 1 ay içinde gözle görünür bir sonuç alınabilir.

Ayakta bisiklet hareketi: Ayakta bisiklet egzersizi, hareketsiz bir yaşam tarzı olan ve karın kası ham olan kişiler için başlangıçta çok zor olabilir. Bu nedenle yeni başlayacak kişiler dikkatli olmalıdır. Ayakta dik bir pozisyonda durulur. Eller boynun arkasına sıkıca kenetlenir. Beli fazla bükmeden sol bacak kaldırılır ve sol diz sağ dirseğe mümkün olduğunca birleştirilmeye çalışılır. Ardından bacak indirilerek aynı işlem sağ bacak için uygulanır. Bacak kaldırılırken boynun bölgesine yük verilmemelidir. Günlük düzenli olarak '10'ar defa 4 set şeklinde yapılabilir.

Yatarak karın egzersizi: Sert ve düz bir zemine sırt üstü yatılır. Ayaklar birleştirilir ve yerden 10-15 santim yukarı kaldırılır. Bu şekilde 1 dakika kadar beklenir. Bir dakika sonra ayaklar tekrar yere indirilir. Bu şekilde 40 saniye beklendikten sonra aynı hareket tekrar yapılır. Şayet başlangıçta iki bacağın birden kaldırılması ile zorlanılıyorsa teker teker de uygulanabilir.

Mekik: Mekik karın bölgesindeki kasları çalıştırmak için uygulanan egzersizlerden biridir. Kalori yakımı ve karın bölgesini şekillendirici etki sağlar. Fakat mekik hareketi çok doğru ve bilinçli yapılmalıdır. Aksi halde 50-100 mekik çekilse bile sonuç alınamayabilir. Bel bölgesi ağrıyabilir. Başlangıçta biraz zor gelse de belli bir süre sonra vücut alışarak hareket daha kolay yapılabilir. İlk başlarda mekik sayısı az tutularak zamanla arttırılmalıdır. Mekik çekerken yatılan zeminin düz ve minderli olması gerekir. Mekikten en etkili sonucu alabilmek için ekstra hız yapmaya gerek yoktur. Hızlı yapmak herhangi bir fayda sağlamaz. Mekiğin yavaş çekilmesi kasların daha iyi çalışmasını sağlar.

Karın Egzersizleri Yorumları

soru

Özdemir

01 Ekim 2018 Pazartesi

Ben vücut geliştirme sporuna başladım hem biraz dazla kilolarımı verme hem de vüzut kas kitlemi arttırmak istiyorum. Beslenme programıma da dikkat edip protein ağırlıklı tüketmeye çalışıyorum. Dört ay geçti ve vücudum şişmeye başladı. Kadın çalışmaya başladım son bir aydır. Ama hiçbir gelişme yok neyi yanlış yapıyorum acaba?

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bel Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Egzersizleri ve Hareketleri

Sırt Kası Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sırt Kası Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sırt Fıtığı Egzersizleri ve Hareketleri

Sırt Fıtığı Egzersizleri ve Hareketleri

Sırt Ağrısı Egzersizleri ve Hareketleri

Sırt Ağrısı Egzersizleri ve Hareketleri

Direnç Egzersizleri Nasıl yapılır?

Direnç Egzersizleri Nasıl yapılır?

Güncel

Diyafram Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Diyafram Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Güncel

Menisküs Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Menisküs Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Güncel

Bel Düzleşmesi Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Düzleşmesi Egzersizleri ve Hareketleri

Egzersiz Hareketleri ve Çeşitleri

Egzersiz Hareketleri ve Çeşitleri

Egzersiz hareketleri, vücudun belirli alanlarında yapılan düzenli ve planlı bir şekilde vücudu forma sokan hareketlerdir. Aynı zamanda fiziksel anlamda da sağlıklı ve fi[...]

Kalça Kaldırma Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Kaldırma Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça kaldırma egzersizleri: Elbette ki her bayan biçimli, güzel ve kalkık bir kalçaya sahip olmak ister. Kalçanızı biçimlendirmek ve dik kalçalar için bu bölgede bulu[...]

Boyun Egzersizleri ve Hareketleri

Boyun Egzersizleri ve Hareketleri

Boyun egzersizleri, boyun vücudun en önemli organlarından biridir. Sağlığı bozulduğunda tüm vücudu etkileyebilir. Boyun, başın hareket etmesi, dik durması ve görüş [...]

Aerobik Egzersiz Nasıl Yapılır?

Aerobik Egzersiz Nasıl Yapılır?

Aerobik Egzersiz, bu spor (Aerobik egzersiz), vücudumuzdaki büyük kas gruplarını 15- 25 dakika ya da daha uzun bir süre ritmik (Müzik eşliğinde) bir şekilde çalıştıra[...]

Göbek Eritme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Göbek Eritme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Göbek eritme egzersizleri, Göbek eritme egzersizi ile ilgili bilgiler paylaşmadan önce, göbek bölgesinde yani karın bölgesindeki yağlanma en büyük problemlerden birincis[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6