Bel Kayması Egzersizleri ve Hareketleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bel Kayması Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Kayması Egzersizleri, bel kaymasın da egzersiz yapılması bel ve omurgaların zayıf kaslarını çalıştırmasını sağlar. Bel omurga da oluşan mekanik yüklenmeyi en aza indirerek hareket yeteneğini artırır. Bel kayması için yapılan egzersiz yanlış duruşu veya postürü düzeltmeye yardımcı olur. Bel de oluşan ağrıyı azaltır.


Bel Kayması Egzersizlerin Genel İlkeleri

 • Bel kayması egzersizleri devamlı ve düzenli olarak günlük yapılmalı. Günlük bel egzersizi yapılmadıkça gözle görülür sonuç elde edemezsiniz.
 • Bel kayması egzersizin ilk başlangıç da sabah 15 dakika akşam da 15 dakika yeterli olacaktır. Gün geçtikçe bu süreleri uzatabilirsiniz.
 • Bel kayması için yaptığınız egzersizler iki ay devam ettikten sonra, günlük egzersizleri 10 dakikaya düşürebilirsiniz.
 • Bel kayması için yaptığınız egzersizin her hareketini günde beş defa yaparak başlayın ve gün geçtikçe ideal sayıyı ulaşın.
 • Bel kayması için yapılan egzersizlerin çok sayı yapmak önemli değil doğru düzenli yapmak önemlidir.
 • Bel kayması için yaptığınız egzersizler vücutta kas ağrısı ve sertlik yapabilir ve bu belirtiler doğaldır. Eğer bu ağrılar birkaç gün içinde geçmiyorsa yaptığınız egzersizler çok hızlı yaptığınıza dikkat edin ve yavaşlayın. Şayet yaptığınız egzersize dikkat etmenize rağmen kas ağrısı ve sertlik geçmiyorsa hemen bir hekime başvurun.
 • Egzersiz esnasında en az iki defa gevşeme pozisyonuna mutlaka geçin.

Bel Kaymasını Önlemek ve Tedavisi için Yapılan EgzersizlerYatarken ve Yataktan Kalkarken


Yataktan kalkarken yatağınızın kenarına yaklaşıp yan dönün ve bacaklarınızı karnınıza doğru çekip kıvırın hemen ardında aşağı bacağınızı aşağı doğru sallandırarak dirseğinizde destek alarak doğrulun ve oturun. Yataktan kalkarken de aynı işlemin tam tersini uygulayın.


Bel Kaymasında Gevşeme

Düz bir zemine sırt üzerine uzanın dizlerinizi kırın baldırınızın altına alarak iki yastık alarak yaklaşık 20-30 dakika gevşeyin ve 15 dakikalık egzersiz programında iki defa 5 dakika gevşeyin.


Boyun ve Bel Gerdirme

Bel kaymasında gevşeme egzersizinden sonra ayakta yapılan egzersizler ile devam edelim. İlk olarak baş öne ve arkaya hafif eğilir ve daha sonra baş sağa sola doğru eğilir. Bel kayması için yapılan boyun ve sırt gerdirme egzersizini yaparak baş dönmemesine dikkat edilmelidir.


Omuz Bel Egzersizi

Sırt üstü oldukça sert bir zemine uzanın ve sırtınızı yere temas ettirin daha sonra kalçanızı ve o sıra da kalçanızı hafif kaldırın. Bel kayması için bu egzersizi günlük 10 defa tekrarlayarak gevşemeye çalışın.


Yarı Eğilme Pozisyonu

Eller açılır ve sağ ve sol uyluk bölgesine konurken vücudunuzu hafif öne doğru eğilir ve bu egzersiz sırasında sırt kaslarını mümkün oldukça germeye dikkat ettin.


Bel Kısmının Yere Teması

Isınma hareketlerinden sonra düz bir zemine sırt üstü uzanın ve dizlerinizi bükün ve ayak tabanı yere değecek şekilde bel bölgenizi zemine değdirip kaldırın. Bu egzersizi günlük düzenli olarak 10 defa yapılmalı.

Bel Kayması Egzersizleri Yorumları

soru

Ünsev

19 Eylül 2018 Çarşamba

2 gündür yaptığım bel kayması egzersizleri sabah uyandığımda kalçamdan ayak bileğime kadar varan bir sızlamaya neden oluyor, egzersizlere devam etmeli miyim?

Cevap yaz
cevap

Arcan

31 Ekim 2018 Çarşamba

egzersizleri yapmaya yeni başladığınız için kaslaarınızın böyle tepki vermesi gayet normal. egzersiz sonrası bu kas ağrılarını atlatabilmeniz için en az iki hafta özenli ve düzenli spor yapmanız gerekmektedir. sporun yanında uygun diyet yaparak da kas ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. aynı zamanda eğer ciddi bir bel ağrısı probleminiz varsa fizik tedavi uzmanıyla çalışmalısınız

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sırt Fıtığı Egzersizleri ve Hareketleri

Sırt Fıtığı Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Fıtığı Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Fıtığı Egzersizleri ve Hareketleri

Kilo Verme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kilo Verme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Çarpık Bacak Egzersizleri ve Yöntemleri

Çarpık Bacak Egzersizleri ve Yöntemleri

Diksiyon Egzersizleri ve Hareketleri

Diksiyon Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Kegel Egzersizleri ve Hareketleri

Kegel Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Hızlı Kilo Verme Egzersizleri ve Hareketleri

Hızlı Kilo Verme Egzersizleri ve Hareketleri

Omuz Kireçlenmesi Egzersizleri ve Hareketleri

Omuz Kireçlenmesi Egzersizleri ve Hareketleri

Omuz kireçlenme egzersizleri, kemik dokusunda bulunan kalsiyum ve elektrolitlerin çok birikmesiyle oluşan yeni kemik dokularını önlemek için yapılmaktadır. Omuz kireçlenm[...]

Masa Başı Egzersizleri ve Hareketleri

Masa Başı Egzersizleri ve Hareketleri

Masa Başı Egzersizleri, uzun süre masa başında ofis ortamlarında çalışan her yaştan insanlarda kas ve iskelet sorunlarının oluşmasıyla bunu aşmak adına yapılan bir[...]

Karın Kası Egzersizleri ve Hareketleri

Karın Kası Egzersizleri ve Hareketleri

Karın kası egzersizleri, günümüzde insanların spora olan tutkuları nedeni ile hem bayanlar için hem de erkekler için çok büyük önem taşımaktadır. Bu egzersizler say[...]

Yüz Egzersizleri Nasıl Yapılır? ve Faydaları Nelerdir?

Yüz Egzersizleri Nasıl Yapılır? ve Faydaları Nelerdir?

Yüz Egzersizleri, Orta doğuda yüz yıllardır kullanılan yüz egzersizi yöntemi en masrafsız ve ağrısız güzelleşme yöntemidir. Doğru uygulandığı takdirde başarı o[...]

Topuk Dikeni Egzersizleri ve Hareketleri

Topuk Dikeni Egzersizleri ve Hareketleri

Topuk dikeni nedir, Topuk dikeni ayak tabanın bağ dokusunu topuğa yapışma yerinde ağrı ile nükseden bir hastalıktır. Buraya yapışan bağ dokusunun kalitesinde ve doğal[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6