Doğum Sonrası Egzersiz Hareketleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Doğum Sonrası Egzersiz Hareketleri

Doğum sonrası egzersiz, gebelik döneminde her anne adayı az ya da çok normal kilosu üzerine çıkar. Alınan kilo oranı anne adayının doğum öncesi kilo aralığıyla ve vücut yapısıyla alakalıdır. Önemli olan orantılı bir şekilde kilo almaktır. Dolayısıyla gebelik döneminde dengeli beslenme kurallarına dikkat edilmeli, tavsiye edilen şekilde beslenmelidir. Gebelik döneminde fazla kilo almak doğum sonrasında kiloların zor verilmesine neden olur. Normal gebeliklerde 9-12 kilo arasında almak normal kabul edilmektedir. Doğum gerçekleşen ilk hafta içinde anneler en az 5 kilo kaybeder. Bu kilo bebeğin ağırlığı, su ağırlığıdır.


Doğum sonrası egzersiz ne zaman başlamalıdır?


Doğum sonrasında kilo vermek için dengeli beslenmek bazı anneler için yeterli olabilir. Ancak bazı annelerin egzersiz yapması da gerekebilir. Egzersizler sayesinde kilo vermenin yanı sıra vücut şeklide düzelir. Anne daha sıkı ve daha hoş bir vücuda kavuşur. Dolayısıyla doğum sonrası egzersiz şarttır. Normal doğum yapan annelerde dikiş olabileceğinden ilk hafta özellikle ağrı olabilir. Bu nedenle doğum sonrası ilk hafta geçtikten sonra egzersizlere başlanabilir. Sezaryen doğum sonrası ise doktor tavsiyesiyle egzersize başlanmalıdır. Sezaryen doğum sonrası 1 ay beklendikten sonra genellikle egzersize başlanabilir. Doğum sonrası egzersiz yemeklerden hemen sonra değil, yemeklerden 1-2 saat sonra yapılmalıdır.


Doğum sonrası egzersiz hareketleri

 • Doğum sonrası egzersiz içinde en kolay olanı yürüyüştür. Doktorlar tarafından da en fazla önerilen egzersizdir. Gün içinde tempolu bir şekilde yarım saat yürüyüş yapılabilir. Yürüyüş karın kaslarının güçlenmesini sağlar.
 • Mekik yapılabilecek bir diğer egzersizdir. Mekik çekmek yine karın bölgesini sıkılaştırmak için faydalı olur. Ancak tek başına mekik yeterli olmaz. Mekikle bölgesel yağ yakmak mümkün olmaz. Dolayısıyla vücudu tamamen çalıştırmak ve kalori harcamaya yol açacak egzersizlerle desteklenmelidir. Koşu, göbek yağlarını eritmek ve forma girebilmek için mekikle birlikte yapılabilecek bir egzersizdir.
 • Karın egzersizleri evde kolaylıkla yapılabilir. Bunun için, sırt üstü yere yatılarak, dizler bükülür. Derin nefes alınarak göbek bölgesi omurgaya doğru çekilir. Bu hareket kaslardan tepki gelene kadar yapılmalıdır. Birkaç gün sonra yani bu egzersize alıştıktan sonra, aynı şekilde pozisyon alınarak göbek omurgaya doğru çekildiğinde baş ve omuzlar hafifçe yerden kaldırılmalıdır. Bu şekilde egzersiz daha etkili olur.
 • Sırt üstü yere uzanılarak ayak tabanları yere sabitlenecek şekilde dizler bükülür. Kollar yanlara doğru uzatılır ve baş dizlere doğru getirilir. 10 saniye bu pozisyonda kalınarak tekrar hareket tekrarlanır.
 • Bel inceltmek için, ayakta pozisyon alınır. Bacaklar hafif açılır ve kollar aşağı ve yukarı kaldırılır. Bel esnetilerek kollar önden yukarı ve aşağı ayak parmaklarına değecek şekilde uzatılır.
 • Bağdaş kurulur ve eller ensede birleştirilir. Birkaç saniye beklendikten sonra avuçlar yukarı bakacak şekilde eller yukarı kaldırılır. Bacaklar sağlı sollu açılır. Bedenin üst tarafı öne doğru esnetilir. Nefes tutularak 10 saniye bu şekilde beklenir.
 • Bacaklar öne uzatılacak şekilde oturulur. Avuçlar yere sabitlenir. Sağ taraftan kuvvet alınarak önce sol kalça yerden kaldırılıp öne doğru ilerlenir. Aynı hareket diğer tarafla tekrarlanır.

Doğum Sonrası Egzersiz Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alt Bacak İnceltme Egzersizleri ve Hareketleri

Alt Bacak İnceltme Egzersizleri ve Hareketleri

Gevşeme Egzersizleri ve Hareketleri

Gevşeme Egzersizleri ve Hareketleri

Göbek Eritme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Göbek Eritme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Omuz Ağrısı Egzersizleri

Omuz Ağrısı Egzersizleri

Spor Egzersizleri Nelerdir?

Spor Egzersizleri Nelerdir?

Çene Ağrısı Egzersizleri ve Hareketleri

Çene Ağrısı Egzersizleri ve Hareketleri

Çene egzersizleri, vücudumuzda nasıl çalıştığını hiçbir şekilde fark etmediğimiz yerlerden birisi olan çenemiz en çok çalışan eklemlerden bir tanesidir. Yaşımı[...]

Solunum Egzersizleri ve Hareketleri

Solunum Egzersizleri ve Hareketleri

Solunum egzersizleri, havadan alınan temiz oksijen ile akciğerlerin dışarıya attığı kirli oksijen solunumun temelidir. Solunumu ilk olarak burun başlatır. Bir canlı solu[...]

Diz Güçlendirme Egzersizleri ve Hareketleri

Diz Güçlendirme Egzersizleri ve Hareketleri

Diz güçlendirme egzersizleri, bu durum genç da olsa yaşlı da olsa herkesin ihtiyacı olan bir durumdur. Son derece büyük yük taşıyan bu hareketlerin düzenli olarak yapı[...]

Pelvik Taban Egzersizleri ve Yöntemleri

Pelvik Taban Egzersizleri ve Yöntemleri

Pelvik Taban Egzersizleri, Pelvik taban, leğen kemiğimizin ön kısmı ve omurga kemiğimizin yani kuyruk sokumu kemiğimiz kemiğin arasında bir hamak gibi asılı duran kas ta[...]

Pc Kası Egzersizleri ve Hareketleri

Pc Kası Egzersizleri ve Hareketleri

Pc kası egzersizleri, Pc kası, aşk kası, pelvik taban kası anlamlarında gelmektedir. Pc kası egzersizleri hem erkekler de hem de kadınlarda pelvik tabanı saran kasları g�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6