Artikülasyon Egzersizleri ve Hareketleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Artikülasyon Egzersizleri ve Hareketleri

Artikülasyon egzersizleri; Artikülasyon, nefesimizin gırtlaktan çıkmasından sonra yutak, ağız ve burundan oluşan ve üçüncü küme organlarında yani dil, dudak ve damak ile konuşma dilimizin geleneksel seslerine dönüşerek biçimlenmesine denir. Kısacası artikülasyon kelimesi, konuşma organlarının toplu olarak hareketi anlamına gelir. Aynı zamanda artikülasyon, nefesin gırtlaktan geçerek ses haline dönüştürülmesi için yapılan bir çalışma şeklidir. Çocuklara ilk konuşma dönemleri başladığında anlaşılabilir bir şekilde ifade kandırmak için artikülasyon işlemleri gereklidir. Bireylerde dillerinde gerekli olan bileşik ve bağımsız sesleri çıkaramıyor ya da bu çıkardığı sesleri gereken şekilde birbiri ile ulayamıyor veya bu seslerin hem çıkarılmasında hem de ulanmasında yaşında olanlardan çok geride kalıyor gibi sapmalar görülüyor ise bu bireyde artikülasyon bozukluğu olduğunun kesin kanıtıdır. Kısaca, artikülasyon, bir bireyin yaşına gelişimine ve bulunduğu dönemde olması gereken seviyede de olmaması ile konuşmasında beklenen düzelmelerin meydana gelmemesi ve ses uyumunun olmaması anlamına gelir.


Artikülasyon egzersizleri ve konuşma üretiminde birbiri ile ilgili olan dört süreç vardır. Bunlar

 • Solunum,
 • Seslenim,
 • Yankılanma,
 • Söyleme- ekleme,
Artikülasyon egserzisleri konuşma egzersizleri olarak bilinen egzersizlerdir. Bu konuşma egzersizleri kendi arasında sekize ayrılır. Bu egzersizler
 • Gevşetme modu: Öncelikli olarak sandalye üzerinde bacaklar uzatılmış kollar masaya dayalı ve baş öne bırakılmış şekilde bir oturma yöntemi yapılmalıdır. Buda bireyin rahat bir şekilde duruş pozisyonları almasını sağlar.
 • Nefes egzersizleri: Artikülasyon sorunu olan bireylerde yere sırt üstü yatar vaziyette elleri karnının üstünde olacak şekilde pozisyon aldırılarak nefes alıp vermesinde denge sağlaması öğretilerek egzersizler bireylere tekrar ettirilerek alışkanlık haline getirilmesi sağlanır.
 • Artikülasyon egzersizlerinin organlar üzerinde uygulanması: bu egzersizlerde artikülasyon organları olan dil dudak çene ve damak kullanımı resimli şemalar ile büyüklere ayna karşısında yapması şeklinde uygulanırken çocuklara ise oyunlar ile öğretmek gerekir.
 • Alt çene rehabilitasyon egzersizleri: bu egzersiz yönteminde daha çok M sesi MOO diye Pa sesi ise Pee diye çıkarılırken alt çene ve dudaklar gevşek ve düşük bir şekildedir. O nedenle de kuvvetli bir şekilde soluk alıp vermek seslerin daha net çıkmasında çok etkili bir egzersiz olur.
 • Dudaklar için egzersizler: Dudakları gaga şeklinde yapmak, dudakları uzatarak sesleri çıkarmak ve sayılar ile huu ve hüüü seslerini çıkartmak gerekir.
 • Dil egzersizleri: Burada ise gerekli olan işlev dilin serbest ve gevşek bırakılması durumları olduğundan dil bu vaziyette iken dudaklar dil oynatılmadan açılır ve kapatılır. Böylelikle D-T seslerinin çıkartılması gereken şekilde şekillenmesi bireylere öğretilir.
 • Bunların dışında gerçekleştirilen artikülasyon egzersizleri ise; Velum için gereken egzersizler, birlik içerisinde koordine egzersizleri şeklindedir.
Artikülasyon egzersizler belirtiğimiz gibi konuşma organlarının gerektiği şekilde kullanılamamasından kaynaklı olarak bireylerin sesleri istenilen şekilde çıkartılamamasından ötürü oluşan bozuk konuşmalar için uygulanan egzersizlerdir. Uygulanan bu egzersizler sayesinde bireylerin konuşmaları ve düzgün akışkan bir dile sahip olmaları sağlanır.

Artikülasyon Egzersizleri Yorumları

soru

Bekata

08 Eylül 2018 Cumartesi

İyi günler. Oğlum 4 yaşında ve biraz kekemelik var oğlumda. Doktor daha iyi konuşabilmesi için dil ve artükülasyon egzersizleri verdi. Sizin de oğlum için önerebileceğiniz egzersizler var mıdır? Teşekkürler.

Cevap yaz
cevap

Zerr

13 Eylül 2018 Perşembe

Kekemelik ciddi bir rahatsızlıktır. İleri boyutta olan kekeme hastaları uzman kişiler tarafından tedavi edilmelidir. Kekemelik korkudan oluşabiliyor. Kekemelik ileri değilse aile bireyleriyle bol bol ve tane tane konuşturun kekeme olan kişiyi. Kalabalık ortam da beraber ders gibi konuşun kekeme olan insanı da bu konuşmalara dahil edin ve bunun sonucunu görürsünüz.

cevap

Cenger

11 Eylül 2018 Salı

Bol bol tane tane konuşun yanında birsey anlatırken onu dinleyin ama ağzına bakmayın özgüveni yerine gelmeli.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Rom Egzersizleri ve Hareketleri

Rom Egzersizleri ve Hareketleri

Haber Bülteni

Güncel

Meme Büyütme Egzersizleri ve Hareketleri

Meme Büyütme Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Egzersiz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Egzersiz Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Doğum Sonrası Egzersiz Hareketleri

Doğum Sonrası Egzersiz Hareketleri

Burun Düzeltme Egzersizleri ve Hareketleri

Burun Düzeltme Egzersizleri ve Hareketleri

Burun düzeltme egzersizleri, burunda oluşmakta olan sarkma, düşme, yamukluk gibi duruş bozukluklarını düzelmesine yardımcı olur. Burnumuz yüzümüzün ön plana çıkara[...]

Ses Açma Egzersizleri Tarifi ve Malzemeleri

Ses Açma Egzersizleri Tarifi ve Malzemeleri

Ses Açma egzersizleri, Ses, akciğerlerden birikerek gelen havanın ses organları tarafından biçimlendirilmesi ile oluşan, kulakla ya da hassas aletler ile hissedilebilen, alg[...]

Kifoz Egzersizleri ve Hareketleri

Kifoz Egzersizleri ve Hareketleri

Kifoz Egzersizleri, halk dilinde kamburluk olarak bilinen kifoz, tıp dilinde progresif spinial bozukluk olarak geçer. Kifoz omurganın üst kısmının ilginç bir şekilde aşa�[...]

Popo Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Popo Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Popo egzersizleri, birçok kadın biçimli ve sıkı kalçalara sahip olmak ister. Poponuzdaki yağ katmanını eriterek kalçalarınızı sertleştirip mükemmel kalçalara sahip [...]

Germe Egzersizleri ve Yöntemleri

Germe Egzersizleri ve Yöntemleri

Germe Egzersizleri, ilk olarak germe egzersizlerine geçmeden önce kasın fiziksel uyarılara nasıl cevap verdiğini ve kasların yapısal bileşenlerini iyi analiz etmek gerekiy[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6