Diz Egzersizleri ve Hareketleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diz Egzersizleri ve Hareketleri

Diz egzersizleri, alt eksremite ye karşı hareketlerinize ve gücüne tekrar kavuşmak amaçlı itinalı egzersiz yapmanız gerekecektir. Bunların kocaman bir kısmını evinizde gerçekleştirebilirsiniz. Sizlere önerildiği benzeri gün içerisinde 2 veya üç kereden en az 20 ila 30 dk. Egzersiz yapmanıza ihtiyaç. Aşağıdaki tavsiye edilen sizlere karşı programlanan egzersiz veya etkinlik programından yararlanabilirsiniz. Egzersiz programınızın yoğunluğu arttırıldıkça, belli bir süre bazı gerilmeler veya ağrılar hissedebilirsiniz bu da normaldir. Bir egzersiz hareketinden ardından eklemlerinizde bir ağrı veya şişme hissederseniz kendinizi ek olarak iyi hissedene denli hareketi azaltmalı veya durdurmanız gerekebilir. Bu vaziyette öncelikli olarak da dinlenmeli, her saatte 15 -20 dk. Buz uygulanmalı ve kolay bir elastik bir bandaj sararak dizinizi yüksekte tutmalısınız. Şikâyetiniz aynı ritimde devam etmesi şeklinde bizle temasa geçebilirsiniz.


Önerilen egzersizler

 • Uzun oturuş pozisyonunda oturunuz. Bir havluyu rulo inşa ederek dizinizin altına yerleştiriniz. Bacağınızı mümkün olduğunca düz tutmaya çalışın. Dizinizi yatağa gerçek bastırarak havlu ruloyu diziniz ile yatak içinde sıkıştırın. 5'e denli sayın, ağır ağır gevşetin ve dinlenin. İki üç saniye dinlendikten ardından egzersizi tekrarlayınız.
 • Uyluk kası için: bu egzersizi olarak görüldüğü gibi de gerçekleştirebilirsiniz. Kollarınız ile destekli pozisyonda oturunuz. Ayağınızın altına bir minik havlu koyunuz. Uyluk kasınızı kasarak dizinizi yatağa gerçek itiniz. Bu pozisyonda 5'e denli sayın, ağır ağır gevşetin ve dinlenin. İki üç saniye dinlendikten ardından egzersizi tekrarlayınız.
 • Düz bacak: Sırt üstü uzanın ve bacağınızı düz uzatın ve yavaşça topuğunuzu 20 cm yüksekliğe denli kaldırın. Bu pozisyonda bacağınızı 5 saniye tutun ve yavaşça indirin. Kaslarınız tamamıyla gevşediğini birkaç saniye içinde gözlemledikten ardından hareketi bir ek olarak edin.
 • Diz kapağı: Bacak düz ve kaslar gevşek olarak da dururken, her 2 elinizle diz kapağınızı kavrayın ve kibar bir olarak sağ ve sola bir ila 2 dk. Müddetle davranış ettirin. Bu işlemi diz kapağını yukarıya aşağı davranış ettirmek amaçlı de tekrarlayın.
 • Statik bacak: Bir sandalyede otururken ayağınızı tam anlamıyla da yere koyun. Bacağınızı düz bulundurarak yerden yavaşça yükseltin, yere paralel meydana geldiği vakit durun. Bacağınızı bu olarak saniye tutup, yavaşça yere indirin ve saniye dinlenin. Bu egzersizi ağır ağır saniye tutma ve saniye istirahate gelinceye denli gün içerisinde defa yapın. Bu egzersizle alakalı teklifler sizlere hastalığınıza veya probleminize yönelik verilecektir.
 • Adaleleri birlikte kasma: Bir sandalyenin kenarına oturun. Bir ayağınızı öne alın. Benzer anda uyluğunuzun hem bir önündeki hem bir de arkasındaki adaleleri kasın. Ayağınızı yerden sabit bulundurarak bacağınızı öne ve arkaya gerçek çekmeye çalışın. Bunu 5 saniye zaman ile tüm gücünüzle aynı ritimde devam ettirin ve kaslarınızı tamamıyla gevşetip 2 saniye dinlenin. Bu egzersizi gün içerisinde defa defa tekrarlayın.

Diz Ağrılarının Semptomları

 • Merdiven iner-çıkarken
 • Diz çöküldüğünde
 • Çömelip kalkıldığında
 • Diz bükülü pozisyonda uzunca zaman oturulduğunda
Dayanılmaz bir ağrı olabilir. Gerek yıl gerekse kemik erimesi, kireçleme, fazla miktarda kilolar diz ağrılarına neden vermektedir. Diz ağrıları amaçlı çoğunlukla ilaç, krem vb. Bir şeyler uygularız. Ama nedense egzersiz veya davranış ile geçebileceği hiç aklımıza gelmez. Esasında egzersiz ek olarak sıhhatli ve daimî bir yöntemdir.

Diz Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalça Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

Germe Egzersizleri ve Yöntemleri

Germe Egzersizleri ve Yöntemleri

Evde Egzersiz Nedir ve Nasıl Yapılır?

Evde Egzersiz Nedir ve Nasıl Yapılır?

Omuz Egzersizleri ve Hareketleri

Omuz Egzersizleri ve Hareketleri

Omuz Ağrısı Egzersizleri

Omuz Ağrısı Egzersizleri

Güncel

Vücut Egzersizleri ve Hareketleri

Vücut Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Hamilelikte Kegel Egzersizleri ve Hareketleri

Hamilelikte Kegel Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Boyun Fıtığı Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Boyun Fıtığı Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bel Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

Bel eritme egzersizleri, fazla kilolarından yakınan insanlar için önemli olduğu kadar, dik durma açısından da etkili egzersizlerdir. Ancak bel eritme için sadece egzersiz [...]

Topuk Dikeni Egzersizleri ve Hareketleri

Topuk Dikeni Egzersizleri ve Hareketleri

Topuk dikeni nedir, Topuk dikeni ayak tabanın bağ dokusunu topuğa yapışma yerinde ağrı ile nükseden bir hastalıktır. Buraya yapışan bağ dokusunun kalitesinde ve doğal[...]

Vajinismus Egzersizleri ve Hareketleri

Vajinismus Egzersizleri ve Hareketleri

Vajinismus egzersizleri, vajinismus, kadınlarda çok sık rastlanan bir tür cinsel işlev bozukluğudur. Vajiniya çevreleyen pelvik kaslar kontrolsüz bir şekilde kasılarak ci[...]

Tetik Parmak Egzersizleri ve Hareketleri

Tetik Parmak Egzersizleri ve Hareketleri

Tetik Parmak Egzersizleri, birçok kişinin karşılaşabileceği bir rahatsızlıktır. Genellikle kadın hastalarda daha sık görülmektedir. Temizlik, bulaşık yıkama ya da f[...]

Ofis Egzersizleri ve Hareketleri

Ofis Egzersizleri ve Hareketleri

Ofis egzersizleri, aslında günümüzde ofis çalışanlarının sayısının çok fazla sayıda artması nedeniyle birçok insanın ihtiyacı haline gelmiştir. Özellikle ofiste[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6