Evde Vücut Geliştirme Egzersizleri Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Evde Vücut Geliştirme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Evde vücut geliştirme egzersizleri, İş hayatında çok yoğun çalışmaktan veya zaman sıkıntılarından dolayı egzersiz yapmaya vakit ayıramıyorum demeyin. Çünkü evde de vücut geliştirme egzersizleri yapmanız mümkündür. Egzersiz sağlığınızı olumlu ölçüde etkileyip vücut şeklinizin mükemmel bir görünüme sahip olmasını sağlar. Tabii ki sadece egzersiz yapmanız yetmiyor bunun yanında sigara aykol ve benzeri kötü alışkanlıklardan kurtulmanız gerekir. İnsanlarda vücut gelişimi için en önemli kural dengeli ve düzenli beslenmektir. Sonra da egzersiz ve spor yaparak vücut sağlığınızı korumuş olacaksınız. Insanlar bazen vücudumdaki üst düzey enerjinin harcamanın ve kaslarının Etkin bir şekilde çalışmasının yollarını bilmeye biliyor, egzersiz yapmak dayanıklılığı arttırır, kaslarınızın gelişimini sağlar, vücuttaki yağ oranını düşünerek, kas oranını arttırır, sindirimini kolaylaştırıp, metabolizmasını hızlandırır. Evde egzersiz yapmak maddi yönden size kazanç sağlayacaktır. Son zamanlarda adım başı Spor salonları açılıyor, üyelik yaptıran kişiler devamlılık göstermeyip yüzde sekseni birkaç ay sonra sporu bırakıyor, oysaki salon işletmecileri bir yıllık ücretin peşin alıyor. Şunu bilmenizi isterim sağlığınız için spor yapmak istiyor iseniz salonlara ihtiyacınız yok, kendiniz Seçtiğiniz bir program dahilinde evinizde pekâlâ uygulayabilirsiniz. Egzersizde en önemli kural devamlılıktır, evde her gün yapacağınız 30 dakikalık bir çalışma haftada iki gün gittiğiniz Spor salonlarından daha faydalı olacaktır.


Evde Egzersiz Yaparak Vücut Nasıl Geliştirilir?

 • Dengeli ve düzenli beslenme; Beslenme şekli vücudun yapısına göre belirlenmelidir Eğer çok zayıf iseniz biraz daha fazla yemek protein karbonhidrat gibi gıdalar tüketmeniz gerekir bu tür insanların metabolizmaları hızlı çalıştığından dolayı etmesi daha kolaydır. Eğer kilolu, metabolizması yavaş çalışan bir vücut yapısına sahip iseniz sizin protein karbonhidrat alıp hamur işi ve benzeri gıdalardan uzak durmanız gerekir. Çabuk çabuk az yemek yiyerek midemizi tam doldurmayıp çok su içmelisiniz. Sabah kahvaltısını kesinlikle ihmal etmeyiniz zayıf çelimsiz bir vücuda sahipseniz gece yatmadan önce yemek yiyebilirsiniz.
 • Yürüyüş; Evinizde yürüyüş ve koşu bandı yok ise evinize yakın bir parkur belirleyip en az 20 dakika hem kuşu hem yürüyüş yapınız çünkü terlemeden yapılan bir yürüyüş fazla etkili olmayabilir. Vücudumuzun ısınmasını yardımcı olacaktır.
 • Çömelme ve kalkma hareketleri; Ellerinizi önde bağlayıp sanki sandalye oturur gibi geriye doğru çömelin sırtınız dik bir konumda olsun öne doğru değilin bacak kaslarınız ağlayana kadar bekleyin sonra tekrar doğrunun bu hareketi en az 10 defa uygulayın. Bacak kaslarınız için çok faydalı olacaktır ve de pek çok kaz grubunu çalıştır. Ayaklarınızı omuz hizasında açarak sırtınız dik olarak sanki bir sandalye oturuyormuş gibi yarım çömelin 20'ye kadar sayın ve sonra tekrar doğrulup dinlenin kaslarınız güçlendikçe saymayı arttırır.
 • Şınav hareketi; Ayak parmaklarınızı üzerinde ve ellerinizi yere koyarak dizlerinizin yere değdirmeden gövdenizi yukarı kaldırın. Eğer kollarınız güçsüz ise bu harekete dizlerinizin üzerinde yaparak başlayın daha sonra kuvvetlendikçe ayak parmaklarınıza geçebilirsiniz.
 • Mekik hareketi; Ellerinizi başınızın arkasında birleştirin, daha sonra omuzları üst gövdeyi yukarı doğru kaldırmaya çalışın. Günde 10 tane yaparak başlayın zamanla güçlendikçe de artırabilirsiniz. Karın kaslarınızın gelişiminde faydasını göreceksiniz.
 • Kalça ve bel çalıştırma hareketi; Evinizde kanepenin önünde sırt üstü yere yatın sonra ayaklarınızı kanepenin üzerine koyun kalçanızı yukarı kaldırıp bir müddet bekledikten sonra bırakın bu hareketi en az 10 defa uygulayın bel sırt ve kol kasları için gelişme sağlayacaktır. Zamanla sayısını artırabilirsiniz.
 • Germe hareketleri; bu hareket hem alt sırt kaslarınızı güçlendirir hem de bacak kaslarınızın gerilip, esnemesine yardımcı olur. Baldır germe hareketi ayaklarınızın üzerine diz çökün sonra ellerinizi göğüs hizasında kavuşturup geriye doğru eğilebildiğiniz kadar eğilin. Bu hareketi beş defa tekrar edin. Zamanla sayısını arttırabilirsiniz.
 • Bacak çalıştırma hareketleri; Bir bacağınız diz kapaklarından bükük bir şekilde diğer diz kapağınız yerde bir konumda iken kalkıp aynı şekilde diğer bacağınız olacak şekilde yer değiştirerek bu hareketi 10 defa uygulayın. Bacak kasları geliştikçe sayı artırılabilir. Şimdide farklı bir hareket uygulayınız bacaklarınız açık bir şekilde bir konum alın sonra bir bacağı düz olarak yana alın diğer bacağı bükerek çökün mümkün olduğu kadar vücudun üst kısmı dik konumda olsun. Bu hareketi her bir bacak için 5 kez toplam 10 defa tekrar edin, zamanla sayısını arttırabilirsiniz.
Sağlıklı evde vücut geliştirme hareketlerimiz bu kadar uygulamanız devamlılık gösterdiği takdirde vücut şeklinize Siz dahi inanamayacaksınız. Kısa zamanda görenleri hayrete düşüreceksiniz. İyi günler.

Evde Vücut Geliştirme Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kardiyo Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kardiyo Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kalça Küçültme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kalça Küçültme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kol İnceltme Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kol İnceltme Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Günlük Egzersizler ve Hareketler

Günlük Egzersizler ve Hareketler

Kalça Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Burun Düzeltme Egzersizleri ve Hareketleri

Burun Düzeltme Egzersizleri ve Hareketleri

Omuz Ağrısı Egzersizleri

Omuz Ağrısı Egzersizleri

Karın Yağı Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

Karın Yağı Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

Plank Egzersizi ve Hareketleri

Plank Egzersizi ve Hareketleri

Çene Eklemi Egzersizleri ve Hareketleri

Çene Eklemi Egzersizleri ve Hareketleri

Çene Eklemi Egzersizleri; Çene eklemi, çiğneme sisteminin önemli bir parçasıdır. Alt çenenin hareketleriyle alakalı olup, kulakların hemen önünde bulunur. Çene eklemi[...]

Kalça Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça egzersizleri, çeşitli amaçlar için yapılabilir. Top yuva eklemi olan kalçada uyluk kemiği başıyla leğen kemiğindeki yuvanın uyumu, sabitliği, mekaniğiyle ortay[...]

Siyatik Egzersizleri ve Hareketleri

Siyatik Egzersizleri ve Hareketleri

Siyatik egzersizleri, siyatik, bel kemiğinin alt kısımlarından başlayan, bacağın arka kısmına kadar uzanan siyatik sinirlerde meydana gelen ağrılar olarak tanımlanır. [...]

Yüz Felci Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Yüz Felci Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Yüz felci egzersizleri, yüzdeki sinirsel liflerin zedelenmesi neticesi yüzün mimik adalelerindeki davranış kaybına yol açan yüzdeki felcin rehabilitasyonu içindir. Bu fel[...]

Bebek Egzersizleri ve Hareketleri

Bebek Egzersizleri ve Hareketleri

Bebek Egzersizleri, Egzersizler vücudumuzun çalışmasını ve günün temposuna alışması için yapılan günlük hareketlerdir. Egzersiz yapmak alıştırmak anlamına gelir.[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6