Bacak Boyu Uzatma Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bacak Boyu Uzatma Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bacak boyu uzatma egzersizleri: Dünyanın neresinde olursanız olun. İster bayan ister erkek hepimizin ortak noktasıdır uzun boylu olmak ve uzun bacaklara sahip olmak. Birçok kişide kısa boy kompleks haline gelmiştir ve boyunu uzatmak için birçok yola başvurmuştur. Bazı kadın ve erkeklerde uzun boy genetiktir bazılarında ise kısa boy bazılarımızın bacak boyu uzun bazılarımıza belden yukarısı uzun bacak boyu kısadır. Bugün ki anlatacağımız egzersizler bacak boyu uzatmak için olacak. Bacak boyunuz kısa ise evde egzersiz yaparak uzatmak mümkündür. Üstelik de bedava çeşitli spor salonlarına bir dünya para vermenize de gerek yok. Hem sağlığınız hem de formunuzu korken bacaklarınızı da uzatmış olacaksınız.


Bacak boyu uzatmak için egzersizler


Bacak ve vücut esnetme: Düz bir zeminde yüz üstü düz bir şekilde uzanıyoruz. Ardından ayaklarımızı parmak uçları da zemine yapıştırıp geriyoruz. Aynı anda belimizi sırtımıza doğru kamburlaştırıp avuç içlerimiz zeminde yapışık kalıyor. Göğsümüz ve yüzümüz karşıya bakıyor sırtımız dışa doğru kambur ayaklarımızın üstü zeminde yapışık ve bacaklarımız gergin bu şekilde saniye bekliyoruz. Bu egzersiz sayesinde hem bacak boyumuz hem de vücudumuzun genelinde bir esneme ve uzama olacaktır.

Tekme atmak: Önce doğru tekme atmak bacak kaslarımızın esnemesini sağlayacak. Bu şekilde kemiklerdeki yük azalacak ve bacak boyu uzamasına yardımcı olacak. Tekme atmak için öncelikle düz bir zeminde sabit durup karşımızda metre bir boşluk gerekmektedir. Tekme egzersizi yapmak için önce sağ bacağımızı kaldırıp daha sonra sol bacağımızı kaldırarak karşıya dümdüz bir tekme atıyoruz. Ayağımızın altı direk topla birlikte karşıya bakıyor dizimizi kırmadan düz bir tekme bu şekilde her iki bacağınızla tekme atıyoruz. Mümkün ise dk. Tekme atma egzersizine devam ediyoruz.

Zıplama egzersizi: Bir çoğumuz çocuklarımızı küçük yaşta basket bola yönlendiririz veya ergenlikte boyları fazla atmamış ise baskete başlatırız. Çünkü basket bol oynayan kişiler çokça zıplarlar bu da bacak kaslarının çalışıp boyunun uzamasını sağlar. Gün içerisinde mümkün olduğunca zıplama egzersizini yaptığımız taktirde en kısa zamanda olumlu sonuç alırız. Düzenli olarak en az 100 en fazla 200 defa zıplama egzersizi ile bacak boyumuzu uzatırız. Zıplama egzersizi öncelikle kısa mesafe daha sonra uzun mesafe olmak üzere ikiye ayrılır.

Kısa mesafe zıplama egzersizi İçin bacaklarımızı geriyoruz ve 10 santim yükselerek hızlıca zıplıyoruz. Kısa mesafede çok ve seri bir zıplayış olmalı mümkün ise 200 defa zıpla malıyız. Bu şekilde 5 dk. Dinlenip nefes al ve nefes ver yöntemiyle dinleniyoruz.

Uzun mesafe zıplama egzersizi İçi aynı şekilde bacaklarımızı gerip mümkün olduğunca zeminden yükseğe zıplıyoruz. Bacaklarımızın zıplama potansiyelini elimizden geldiği kadar kullanıyoruz. Bu şekilde yaklaşık 30-40 defa tekrarlıyoruz ve 5 dk. Dinleniyoruz.

İp atlama egzersizi: bu egzersiz bacak boyu uzatmak için neredeyse en önemli egzersizdir. Profesyonel olarak basket oynayanlar, koşucular ve uzun atlayıcılar ip atlama antrenmanları yaparlar ve bacak boyları uzundur. İp atlamak bacak kaslarını kuvvetlendirir ve esnetir bu da bacak boyunun uzamasını sağlar. Bur da tek yapmamız gereken gayri ihtiyari değil de bilinçli bir şekilde bacaklarımızı gerip ipin üzerinden atlarken mümkün olduğunca seri zıplamaktır.

Bisiklete binme egzersizi: Bisiklete binmek bir çoğumuzun günlük hayatında severek yaptığı bir aktivitedir. Bundan sonra yapmamız gereken bisiklet oturağını normalden biraz daha yukarı çıkartıp pedal kısmına bacaklarımızı gererek uzatmak hatta yapabiliyor iseniz ayakta bisiklet sürmek bacak kaslarınız çalışırken uzamasını sağlayacaktır. Kapalı spor salonlarına birçok paralar verip kapalı alanlara tıkanıp kalmaktansa açık hava da keyifle egzersiz yapmış oluyoruz. Eğer iş yerleriniz 5 km veya daha yakın ise bisikletle gidip gelebilirsiniz.

Bacak boyu uzatmak için anlatmış olduğumuz egzersizleri yapabilirsiniz ayrıca sağlığınız ve vaktiniz el veriyorsa tekvando, karate veya basket bol kurslarına yazılabilirsiniz. Bu gibi spor aktiviteleri bacak boylarınızı uzatmaya yarayacaktır. Çünkü yukarıda bahsettiğim egzersizlerin birçoğu bu sporlarda fazlasıyla yapılmaktadır. Evinizde parklarda bahçelerde kolaylıkla yapabileceğiniz egzersizlerle sizlerde bacak boyunuzu uzatabilirsiniz. Unutmayın sağlam kafa sağlam vücutta bulunur bunun yolu da sağlıklı beslenmek ve spordan geçer.

Bacak Boyu Uzatma Egzersizleri Yorumları

soru

Elif Esra

08 Ekim 2018 Pazartesi

Benim vücut gövde uzunluğuma göre bacak botum biraz kısa geliyor. Bacak boyumu uzatmak için artık ip atlamaya, basketbola ve voleybol oynamaya başladım. Başka evde bacak boyu uzatma egzersizleri var mı? Neler yapbilieim acaba ben işe yarar mı? Beslenme şeklime ne gibi dikkat edip bacak boyu uzamamı hızlandır?

Cevap yaz
cevap

Santrominik

22 Kasım 2018 Perşembe

İp atlamak işe yaradı mı?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zayıflama Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Zayıflama Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Sırt Fıtığı Egzersizleri ve Hareketleri

Sırt Fıtığı Egzersizleri ve Hareketleri

Yanak Egzersizleri ve Hareketleri

Yanak Egzersizleri ve Hareketleri

Omuz Egzersizleri ve Hareketleri

Omuz Egzersizleri ve Hareketleri

Egzersiz Aletleri Çeşitleri

Egzersiz Aletleri Çeşitleri

Güncel

Günlük Egzersizler ve Hareketler

Günlük Egzersizler ve Hareketler

Güncel

Diz Ağrısı Egzersizleri ve Hareketleri

Diz Ağrısı Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Üst Bacak İnceltme Egzersizleri ve Hareketleri

Üst Bacak İnceltme Egzersizleri ve Hareketleri

Boyun Kası Egzersizleri ve Hareketleri

Boyun Kası Egzersizleri ve Hareketleri

Boyun Kası Egzersizleri, İnsan vücudu açısından boynumuzun vücudumuza çok faydası vardır. Boyun, vücudumuzun önemli ve hassas bir parçasıdır. Günlük yaşamımızda[...]

Kardiyo Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kardiyo Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kardiyo egzersizleri, Kardiyo kardiyovasküler sisteminin çalışmasını sağlayan spor dalının yani egzersizlerin adıdır. Kardiyonun kelime anlamı kalp ve kan damarlarını[...]

Egzersiz Lastiğinin Faydaları Nelerdir?

Egzersiz Lastiğinin Faydaları Nelerdir?

Egzersiz lastiği, kasların bir lastik aracılığıyla rahat bir şekilde esnetilmesine fayda sağlayan araçlardan biridir. Sağlıklı bir vücut için egzersiz lastiği yardı[...]

Callanetics Egzersizleri ve Hareketleri

Callanetics Egzersizleri ve Hareketleri

Callanetics egzersizleri; bu egzersiz yetmişli yıllarda bir balerin olan Callan Pinckney tarafından bel ve sırtdaki ağrılardan kurtulabilmek için üretilen bir egzersizdir. [...]

Skolyoz Egzersizleri ve Hareketleri

Skolyoz Egzersizleri ve Hareketleri

Skolyoz Egzersizleri, Skolyoz, omurganın yana doğru göğüs ve bel bölgesine doğru kayması eğrilmesidir. Skolyoz omurgayı etki eden ciddi bir rahatsızlıktır. Skolyoz egz[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6