Boy Uzatan Egzersizler ve Hareketleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boy Uzatan Egzersizler ve Hareketleri

Boy uzatan egzersizler, birçok insan boylarının kısa oluşundan şikâyetçidir. Fiziksel anlamda yaşanılan bu sorun birçoğumuzu hem psikolojik hem de fiziksel açıdan kötü hissetmesine neden olmaktadır. İşte bu nedenle, bu sorunu ortadan kaldırmak için boy uzatan egzersizle başvurulmaktadır. Son derece zararsız ve doğal bir şekilde, gayet sağlıklı olarak boyunuzu uzatabilirsiniz. Ergenlik döneminden çıkmış olsanız bile boy uzatan egzersizler işe yaramaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki boy uzatan egzersizler kendi başına yetersizdir. Yanı sıra düzenli ve sağlıklı bir beslenme, düzenli uyku ve spor da yapmak gerekmektedir. Bunların hepsini birlikte yürütebilen bir kişinin boy uzaması kolaylaşacaktır. Her insanın kendine göre doğal bir büyüme süresi vardır. Bu büyümeyi insanlar yaptıkları hareketler ve yanlışlarla sebebiyle yavaşlatabiliyor hatta durdurabiliyor. Bu sebeplerden dolayı belli bir döneme kadar uzayıp sonrasında boy uzaması görülmeyebiliyor.


Boy uzatan egzersizler


Öncelikle duruşunuzu düzeltin; boy uzatan egzersizlere bakacak olursak öncelikle duruş bozukluğundaki ki tersliğin düzeltmesi gerekir. Duruş bozukluğu oldukça önemli bir konudur.

Doğru yürüyüş yapın; ilk olarak yürüyüş yaparken kafanızı ve çenenizi yukarıda, omurganızı ise düz tutarak yürüyüşü gerçekleştirmeniz gerekir. Bu şekilde bir duruşta yürüyüş yapmanız bile sizin 2-3 cm'ye kadar uzun görünmenizi sağlayacaktır.

Asılma ve gerilme hareketi; boy uzatan egzersizler olarak asılma ve gerilme hareketlerini söylememiz mümkündür. Bu hareketler omurilik üzerinde etkili olduğu için hem boyunuzun uzamasını sağlayacak hem de duruş bozukluklarınızı düzeltmenize yardımcı olacaktır. Yatay bir çubuğa tutunup asılı durunuz ve omurganızın üzerindeki baskıyı hafifletin. Bu hareketle disklerin arasının açılmasına ve esnemesine yardımcı olacaksınız. Ayrıca bu boy uzatan egzersizler sadece omurga üzerinde etkili olmayıp kol ve bacaklar üzerinde de etkisi görülmektedir.

Ters Asılma Hareketi; asılı kalma hareketini düz ve baş aşağı şekilde yapabilmektedir. Düz olarak yaptığınız zaman kollar ve omurga, ters olarak yaptığınızda ise bacaklarınız uzamada etki gösterir. Bu hareketlerden düz olanını günde 5 dakika, ters asılma hareketini ise günde 10 dakika kadar yapmanız yeterlidir.

Kobra Hareketi; boy uzatan hareketlerden bir başkası ise kobra hareketidir. Bu hareketi yapmak için, omuz hizasında avuç içi yere bakacak şekilde yüz üstü pozisyon alınız. Çenenizi yukarı doğru kaldırıp, göğüs kafesinizi öne doğru itin. Bu harekette ters kambur pozisyonda oluşturmaya çalışın.

Köprü Hareketi; sırt üstü yere uzanın ve dizlerinizi bükün, mümkün olduğunda gövdenizi yukarıya doğru itmeye çalışın. Bu hareketi yaparken başınız kollarınızın arasında olmalı ve avuç içlerinizin yere bakmalıdır.

Kedi Esneme Hareketi; avuç içleri yere bakacak şekilde ve üst bacağınız yere 90 derece açı yapacak biçimde pozisyonunuzu alın. Başınızı kollarınızın arasına koyun. Daha sonra dersin nefes alarak başınızı geriye doğru itin. Hareketi 3-8 saniye aralıklarla dinlenerek gerçekleştirin.

Bacak Germe Hareketi; oturur pozisyonun alıp bacaklarınızı açın. Önce sol ayağınıza tüm gövdenizle erişmeye çalışın. Daha sonra sol ayağınıza gövdenizle erişmeye çalışın ve gerildiğinizi hissedin. Boy uzatan egzersizlerin asıl amacı gerilmeyi sağlayarak disklerin açılmasına yardımcı olmaktır.

Masa Hareketi; sırt üstü pozisyonunuzu alın. Bu harekette vücudunuzun oval değil dikdörtgen bir hal alması gerekir. Vücudunuz yere paralel olacak biçimde kollarınız ve bacaklarınız zemin ile 90 derecelik açı yapacak şekilde pozisyon alın. Boy uzatan egzersizlerin içerisinde zor olan hareketlerden biridir. Bu pozisyonda durabildiğiniz kadar uzun bir süre durunuz. Yorulduğunuzda dinlenin ve bu hareketi en az 10 defa tekrarlayın.

Boy Uzatan Egzersizler Yorumları

soru

Semen

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Sürekli süt ve süt ürünleri tüketmeme rağmen boyum hiç uzamıyor. Evde bazı egzersiz hareketleri boyumun uzamasına faydalı olabilir mi

Cevap yaz
cevap

Aleyna Nur

11 Eylül 2018 Salı

Merhaba, eğer gelişme çağı içindeyseniz en güzel boy uzatma hareketi basketbol oynamaktır. Kalsiyum tüketminize de devam etmeniz faydalı olacaktır.

cevap

Cem

11 Eylül 2018 Salı

Süt ve süt ürünlerinde ciddi oranda kalsiyum bulunduğundan dolayı kemikler gelişecektir. Siz süt ürünleri tüketmeye devam ederek vücudunuzdaki kalsiyum oranını arttıracaksınız. Akabinde bu kalsiyum kemiklerin gelişmesine etki ederek boyunuzun uzamasını sağlayacaktır. Boyun uzatan egzersizler ve bir kısım fiziksel hareketlerle boyunuz uzayabilir.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Egzersiz Hareketleri

Hamilelikte Egzersiz Hareketleri

Kol İnceltme Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kol İnceltme Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karın Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

Karın Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

1 Haftada Göbek Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

1 Haftada Göbek Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

Tetik Parmak Egzersizleri ve Hareketleri

Tetik Parmak Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Egzersiz Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Egzersiz Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Güncel

Solunum Egzersizleri ve Hareketleri

Solunum Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Kifoz Egzersizleri ve Hareketleri

Kifoz Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

Bel eritme egzersizleri, fazla kilolarından yakınan insanlar için önemli olduğu kadar, dik durma açısından da etkili egzersizlerdir. Ancak bel eritme için sadece egzersiz [...]

Bacak Kalınlaştırma Egzersizleri ve Hareketleri

Bacak Kalınlaştırma Egzersizleri ve Hareketleri

Bacak kalınlaştırma egzersizleri, alt bacak hareketleri ve üst bacak hareketleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sağlıklı bir vücut için iyi bir beslenme kadar spor ya[...]

Bacak İnceltme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bacak İnceltme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Bacak İnceltme Egzersizleri, Kadınların birçoğu güzel bir vücuda sahip olmak için bacak inceliğine önem vermektedir. Özellikle yaz ayına sütun gibi bacaklarla girmek i[...]

Siyatik Egzersizleri ve Hareketleri

Siyatik Egzersizleri ve Hareketleri

Siyatik egzersizleri, siyatik, bel kemiğinin alt kısımlarından başlayan, bacağın arka kısmına kadar uzanan siyatik sinirlerde meydana gelen ağrılar olarak tanımlanır. [...]

Çarpık Bacak Egzersizleri ve Yöntemleri

Çarpık Bacak Egzersizleri ve Yöntemleri

Çarpık Bacak Egzersizleri, Çarpık bacağı düzeltmek oldukça zor ve sabırla zaman gerektiren bir çaba ister. Bu nedenle çarpık bacak egzersizleri ile sizde çarpık olan [...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6