Diz Ağrısı Egzersizleri ve Hareketleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Diz Ağrısı Egzersizleri ve Hareketleri

Diz Ağrısı Egzersizleri; toplumumuzda çok yaygın olarak gözlenen diz ağrılarının hafifletilmesi ya da büyük ölçüde yok edilmesi için uygulanabilecek egzersizlerdir. Diz eklemi oldukça hassas ve pek çok hasara açık olabilecek bir eklem olduğu için bu tür egzersiz programlarına başlamadan önce mutlaka bir doktor denetiminden gezmek ve onun tavsiyelerine uymak gereklidir.


Diz Ağrılarının Belirtileri Nelerdir?

 • Merdivenleri inip çıkarken
 • Diz çöküldüğünde
 • Çömelip kalkıldığında
 • Diz bükülü pozisyondayken uzun süre oturulduğunda
Dayanılması zor bir ağrı oluşur. Gerek yaş gerekse kemik erimesi, kireçleme ve fazla kilolar nedeniyle diz ağrıları ortaya çıkabilir. Diz ağrılarına karşı halk arasında öncelikle için genellikle ilaç, krem vb. Yöntemler akla gelir. Ama egzersiz ya da hareket ile bu ağrıların geçebileceği akla gelmez. Aslında egzersiz diğer yöntemlerden daha sağlıklı ve kalıcı bir çözümdür.


Diz Ağrısı Egzersizleri

 • Yaklaşık 30 cm. Yüksekliğinde bir basamak üzerine çıkılır, dizler gergin tutularak 3 sn. Beklenir ve inilir.
 • Topuklar yerde, parmaklar yaklaşık 5 cm. Yükseklikteki bir basamakta (Kalın bir kitap da olabilir) olmak üzere, parmak ucuna çıkılır ve inilir.
 • Topuklar yere tam değecek şekilde bir iskemleye oturulur (Yere tam olarak değmesini sağlamak için ayakların altına bir destek koyulabilir). Bu şekilde bir diz düzleştirilerek bacak yukarı kaldırılır, 5 sn. Bacak bu şekilde tutulur ve yavaşça indirilir. Aynı hareket diğer bacakla da tekrarlanır. Bu hareket yapılırken bacağın yere paralel olmasına özen gösterilmelidir.
 • Bir duvara yarım metre uzakta durulur ve sırt tam olarak duvara yaslanır. Sırtı duvardan ayırmadan dizler 90 derece bükülecek şekilde çömelinir. Bu pozisyonda 5'e kadar sayılır ve sırt yine duvardan ayırmadan dizleri gerilerek doğrulunur. Bu hareketi yaparken fazla çömelmemeye dikkat edilmelidir. Yardımcı olarak alta bir iskemle koyulabilir.
 • Yüzüstü yere uzandıktan sonra bir bacak dizi bükmeden ve kalçayı fazla zorlamadan yukarı kaldırılır.
 • Bir bacak dizden bükük, diğeri düz olarak sırt üstü yere uzanılır. Düz olan bacak yerden bir karış yüksekliğe kaldırılıp bu pozisyonda yaklaşık 10 sn. Tutulup, indirilir. Aynı hareketi diğer bacakla da tekrarlanır.
 • Yüzüstü yere uzanıp ayakların altına rulo şekline getirilmiş birkaç havlu destek olarak konur. Bu pozisyonda sırayla dizleri gererek ayaklar desteğe bastırılır.
 • Sırt üstü yere uzanıp dizlerin altına rulo şekline getirilmiş birkaç havluyu destek olarak konur. Ayaklar yukarı kaldırırken dizler desteğe bastırılır.
 • Aynı hareket ayak bileklerine ağırlık koyarak ve ayaklar tek tek kaldırılarak tekrarlanır.
Bu hareketler düzenli olarak tekrarlandığında ve Diz Ağrısı Egzersizleri yaşam düzeninin bir parçası haline getirildiğinde ağrıların azalarak yok olacağı görülecektir.

Diz Ağrısı Egzersizleri Yorumları

soru

Sinemis

04 Ekim 2018 Perşembe

Uzun süre hareketsiz kalınca dizlerimde uyuşma rahatsızlığı oluyor. Yaşım genç olduğu için bu rahatsızlık beni endişelendiriyor. Bu ağrının nedeni ne olabilir? Bu egzersizleri ne sıklıkla yaparsam dizlerimdeki ağrı kesilir?

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Dik Durmak İçin Egzersizler

Dik Durmak İçin Egzersizler

Haber Bülteni

Güncel

Solunum Egzersizleri ve Hareketleri

Solunum Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Üst Bacak İnceltme Egzersizleri ve Hareketleri

Üst Bacak İnceltme Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Egzersizleri ve Hareketleri

Bel egzersizleri, bel ağrısı birçok kişinin ortak şikâyetlerinden biridir. Bel ağrısı, kireçleme, romatizma, kas spazmı, bel kayması, kemik erimesi, omurlarda kırık,[...]

Kalça Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Eritme Egzersizleri, Kadınların en büyük derdi kalça ve basenlerdeki yağlardır. Hareketli ayakta çalışan kadınlara göre hareketsiz ve oturarak çalışan bayanla[...]

Diz Egzersizleri ve Hareketleri

Diz Egzersizleri ve Hareketleri

Diz egzersizleri, alt eksremite ye karşı hareketlerinize ve gücüne tekrar kavuşmak amaçlı itinalı egzersiz yapmanız gerekecektir. Bunların kocaman bir kısmını evinizde[...]

Diyet Egzersizleri Listesi

Diyet Egzersizleri Listesi

Diyet egzersizleri yazımızda sizlere ofiste, evde özetle her yerde kolaylıkla yapabileceğiniz en etkin zayıflama hareketlerinden bahsedeceğiz. Bu hareketleri yaparak kilo ve[...]

Burun Düzeltme Egzersizleri ve Hareketleri

Burun Düzeltme Egzersizleri ve Hareketleri

Burun düzeltme egzersizleri, burunda oluşmakta olan sarkma, düşme, yamukluk gibi duruş bozukluklarını düzelmesine yardımcı olur. Burnumuz yüzümüzün ön plana çıkara[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6