Göz kası Egzersizleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz kası Egzersizleri Nelerdir?

Göz kası egzersizleri, günlük hayat içerisinde gözümüzü tembelleştiren göz kaslarımızın kuvvetinin azalmasına sebebiyet veren birçok faktör vardır. Örneğin televizyon ve bilgisayar karşısında saatlerce oturmak en önde gelen göz kaslarımızı tembelleştiren nedenler arasındadır. Belirli bir noktaları uzun süre seyretmek gerçek hayatta işlerimizi yaparken vücudumuzdan daha çok olumsuz etki yaratmaktadır. Göz kasları yetersizliği kuşkusuz gözde yorgunluk ve göz kuruluğu gibi birçok önemli hastalıklara sebep olabilir. Aynı zamanda uzun süre belirli bir yerlere bakmak yanlış ve yetersiz aydınlatma gibi nedenler göz kaslarımızın tembelleşmesi fazla etki etmektedir. Gözlerimiz tembelleşmesi beraberinde birçok hastalığı getirmektedir. Bu hastalıkların başında ise göz kuruluğu ve göz tansiyonu önceliklidir. Göz kaslarımızın meydana gelecek rahatsızlıkları engellemek amacıyla gözlerimizi daha güçlü hale getirmek için, yapılması gereken birtakım egzersizler vardır. Oturarak veya ayakta ya da yatarak yapılabilecek birçok hareket mevcuttur ve yapılması daha kolaydır. Bir hasta küçük yaşlarda çocuklara egzersizleri öğretmek daha çok faydalıdır. Onların geleceğini daha iyi olmasını sağlamak son derece önemlidir. Vücudumuzdaki en hassas ve en ince deriye sahip olan gözler göz çevremizde meydana gelecek kırışıklık ve gözyaşı kanalı rahatsızlığının olumsuz etkilerinden bir an önce kurtulmakta fayda vardır. İnsanların öğrenmelerini büyük bir kısmını gözler sayesinde yapar göz kasları beynimizin algılama açısından büyük oranda etkilemektedir. Sürekli egzersizler yapıldığı sürece, günlük hayattaki koşuşturmacalar ve kaslarımızın egzersiz yapmayı sağlamakla beraber göz kaslarımızı tembelleşmesi de engelleyebiliriz.


Göz kası egzersizleri nelerdir?

 • Gözlerimizin alt ve üst kapaklarında göz kırpma hareketleriyle hızlı şekilde hareket ettirmemiz gerekir. Gözlerimizi kapatıp ve göz kapaklarınızı aşağı doğru çekerek karşı bir direnç oluşturmaya çalışmalıyız.
 • 3 boyutlu resimlere bakmak da ayrıca göz kaslarını geliştirmesine yardımcı olur.
 • Baş parmak bir kafaya yerleştirerek karşımıza doğru hareket ettirmeye çalışalım.
 • Gözler kaslarının da insan bedeni gibi yorulur ve bunun içinde kas ağrıları hissedilebilir derecede olması gayet normaldir.
 • Başımızı hiç hareket ettirmeden önce yukarıya doğru sonra aşağıya bakacak şekilde hareket ettirmek. Mümkün mertebede uzaktaki bir noktaya dikkat ederek bir sağa ve bir sola bakmak gerekir.
 • Parmağımızı ya da bir kalemi yüzümüzün ön kısmına doğru tutarak parmağın ya da kalemin bir noktasına bakmaya çalışalım. Noktadan ayırmadan kalemimiz burnumuza kadar ve yavaş yaklaştırdıkça gözlerimizin şaşılık olma hissi olacaktır daha sonra tekrar uzaklaştıralım. Bunu 15 kez yapmaya çalışalım.
 • Başımızı dik tutarak karşıya bakmamız gerekir. Başımızı hiç oynatmadan gözlerimizi her tarafa he tarafa çevirmeye çalışalım ve mümkün mertebede çember çizmeye çalışalım.

Göz Kası Egzersizleri Yorumları

soru

Pakalın

29 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba, ben geçirdiğim bir trafik kazası sonrasında yüzümden çok sayıda ameliyat geçirdim. Şimdi artık kemiklerim kaynadı ama yüz kaslarımın yetersiz olması nedeni ile göz kenarlarım daha düşük. Doktorum zamanla kaslar geliştikçe düzelir dedi. Tam olarak ne yaparak daha hızlı düzelmesini sağlarım?

Cevap yaz
cevap

Irak

29 Eylül 2018 Cumartesi

Bunun için her gün egzersiz yapmanız gerekiyor. Örneğin her gün göz kapaklarınızı açıp kapatarak kaslarınızın çalışmasına yardımcı olursunuz. Bunu sayılı bir şekilde her gün düzenli yapmalısınız. Birde kafanız sabit şekildeyken sağ sol alt ve üst taraflara bakarak yine kaslarınızı çalıştırıp egzersizinize devam edebilirsiniz. Geçmiş olsun :)

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Karın Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

Karın Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Rahatlama Egzersizleri ve Yöntemleri

Rahatlama Egzersizleri ve Yöntemleri

Güncel

Bel Fıtığı Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Fıtığı Egzersizleri ve Hareketleri

Dudak Büyütme Egzersizleri Yöntemleri

Dudak Büyütme Egzersizleri Yöntemleri

Dudak büyütme egzersizleri, günümüzde birçok kişi dudaklarının küçük olmasından yakınmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için birtakım çalışmalar gerekir. Dudaklar�[...]

Kol İnceltme Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kol İnceltme Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kol inceltme egzersizleri, eğer kollar vücut yapısına göre daha kalın, sarkık bir görünüm kazanmışsa evde bazı egzersizler uygulanarak kollar daha sıkı ve ince bir g[...]

Ankilozan Spondilit Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ankilozan Spondilit Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ankilozan Spondilit Egzersizleri, Ankilozan Spondilit omurganın iltihaplanması sonucu omurga hareketlerinin azalması veya yok olma hastalığı olarak ifade edilmektedir. Bu has[...]

Artikülasyon Egzersizleri ve Hareketleri

Artikülasyon Egzersizleri ve Hareketleri

Artikülasyon egzersizleri; Artikülasyon, nefesimizin gırtlaktan çıkmasından sonra yutak, ağız ve burundan oluşan ve üçüncü küme organlarında yani dil, dudak ve damak[...]

Kol Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kol Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kol egzersizleri, spor ve egzersiz yapmayıp kol kaslarını fazla çalıştırmamak maalesef ki havaya kaldırdığınızda yerçekimine dayanamayan, görünüşünüzü etkileyen[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6