Sırt Kası Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sırt Kası Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sırt kası egzersizleri, Sırtımız bedenimizin ayakta durması sağlayan önemli bir bölümdür. Bu kas grubu bedenin dik duruşun da ve iyi görünmesin de önem taşır. Omurga dizisinin şekilli durması için sırt kasları gergin ve şişkin olmalıdır. Omurganın düzgün durmasını sağlayan bu kas grubu dik duruşu ile kanburluğa engel olur. Sıkı bir görünüme sahip olmak isteyen kişiler göğüs ve karın bölgesini şekillendirmeye çalışırken sırt bölgesini ihmal ederler, bu durumda ise kişilerde kanburluk oluşur. Üçgen bir vücudun sırrı sırt kaslarında gizlidir. Kaldı ki bedenin diğer bölümleri güçlendirirken sırt kasları zayıf kalırsa sakatlığa davetiye çıkarılır. Sırt kaslarının geliştirilmesi için yapılan egzersizler belli bir proğram dahilinde yapılmalıdır. Her tür egzersiz çalışmasında olduğu gibi sırt kası egzersizlerinde de azimli olmak, yeterli çalışmak, yeterli beslenme, en iyi zaman dilimini seçmek ve diyet yapmak temel çalışma prensipleridir. Sırt kaslarının gelişmesi ve şekil alması için düzenli spor ilk aşamadır. Sırt kaslarımız ve genelik yapımız yapısal olarak iyi görünse de sırt egzersizleri yapmaya ara verildiği takdir de kasların küçüleceği ve şeklinin bozulacağı ortadadır. Sırt kaslarımız sporu bıraktıktan üç gün sonra küçülmeye başlar. Vaktimizi ve naktimizi harcayarak elde ettiğimiz kaslarımızı korumak için belli çalışmalar yapmamız gerekir. Yapılması gereken en önemli şey her gün kısa mesafe de olsa hafif koşu yapmak gerekir.


Sırt kası egzersizleri aşamaları nelerdir?

 • Sırtımızın üçgen bir görüntüye kavuşması için yoğun bir kas gücü harcamalı ve kaslarımızı zorlamalıyız. Bu gücü elde etmek için proteinlerden yararlanırız. Spor salonunda antrenmana başlanır, spor salonundan çıkarken yine sıkı bir protein yüklemesi yapılır. Bu davranışla öncelikle önceki kaslarımızı korumuş oluruz, yeni oluşacak kaslarımız için güç depolamış oluruz, eğer bu proteinler olmaz ise var olan kaslarımız yoğun egzersizden dolayı yanabilir. Aynı zamanda terlemeler nedeniyle kaybolan suya dikkat edilmeli egzersiz yaparken yeterince su tüketilmelidir.
 • Sırt kaslarımız yorgunluk nedeniyle strese duyarlıdır. Her egzersiz hareketinden sonra bir dakika dinlenmek gerekir. Böylece egzersizlerin kalitesini artırarak boşa zaman harcamış olmayız. Sırt egzersizleri yaparken hareketin en zor anında vücudumuzu aniden kasmak başka bir yöntemdir, böylece sırt kaslarının daha da büyümesi ve sertleşmesi sağlanabilir.

Sırt kası egzersizleri nasıl yapılır?


Spor salonlarına ayıracak vaktiniz ve naktiniz yok ise tam size sırt egzersizleri tarif etmeye çalışacağım.
 • Makas egzersizi, yere yüz üstü uzanalım, vücut gergin kollar bacaklar uzayabildiği kadar uzatılır, göbek kısmı yerde vücudun diğer bölümleri yerden 15 derece yukarı kaldırılır, daha sonra kollar ve bacaklar makas hareketi yapacak şekilde 16 defa yukarı aşağı hareket ettirilir, bir dakika ara verilir. Aynı hareket 4 tekrar yapılır ve sonlandırılır, bir dakikalık molalarda su içilmesi ihmal edilmez.
 • Dalgıç egzersizi, yine yüz üstü yere gergin vaziyette yatılır, kollar ve bacaklar uzayabildiği kadar uzatılır, göbek yerde kalacak şekilde kollar ve bacaklar 30 derece yukarı kaldırılır ve indirilir, bu hareket 16 defa yapılır, bir dakika ara verilir, 4 tekrar ile devam edilir ve sonlandırılır.
 • Bir el yerde bir el gökte hareketi, Sağ dizimizi ve sağ elimizi yere koyalım bank vaziyetinde olalım, sol ayağımızı sağ elimiz hizasına getirelim, sol kolumuzu kanat gibi açarak yukarı kaldıralım, bu arada bedenimizi de sol yukarı doğru döndürelim. Aynı hareketi diğer kol ve bacak için de uygulayalım, iki kol ile 4 tekrar yaparak sonlandıralım.
 • Simetri hareketi, ellerimiz ve dizlerimizi yere koyalım, sol elimiz gergin ve ileri de sağ bacağımız gergin ve geri de aynı hareket diğer kol bacak için de yapılır, bu hareket her kol ayak grubu için 16 defa yapılır ve sonlandırılır. Böylece bir ay kırkbeş gün içinde istediğimiz sırt kaslarına sahip olabiliriz.

Sırt Kası Egzersizleri Yorumları

soru

Ahmet

25 Ekim 2018 Perşembe

İyi günler son 3 aydır evde spor yapıyorum kendi imkanlarımla fakat kol kaslarımın dışında diğer bölgeleriminde gelişmesini istiyorum öncelikle de sırt kaslarımın gelişmesini fakat bir spor salonuna gitmediğim için hareketleri bilmiyorum acaba hareketleri anlatabilecek birisi var mı?

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Dik Durmak İçin Egzersizler

Dik Durmak İçin Egzersizler

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Pilates Karın Egzersizleri ve Hareketleri

Pilates Karın Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Bel Fıtığı Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Fıtığı Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Bel Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Eritme Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Küçültme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kalça Küçültme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kalça Küçültme Egzersizleri, Kalça eritmeolayı, kadınlarda daha fazla sorun haline getirilen bir durumdur. Bu sorunla baş etmek için, çeşitli yöntemler denense de kalç[...]

Diyafram Nefesi Egzersizleri Nefes Egzersizleri

Diyafram Nefesi Egzersizleri Nefes Egzersizleri

Diyafram nefesi egzersizleri, göğüs boşluğu ve karın arasında bulunan yere diyafram denilir. Çalışması beynin iki tarafında bulunan sinirler aracılığı ile yönetilm[...]

Burun Kaldırma Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Burun Kaldırma Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Burun Kaldırma Egzersizleri, Burun bölgesi yüzümüzü ön plana çıkaran en önemli kısımdır. Burnunuz ne kadar narin ve güzel olursa o kadar hoş bir görüntüye sahip o[...]

Lenfödem Egzersizleri Lenfödem Tedavi Edici Egzersizler

Lenfödem Egzersizleri Lenfödem Tedavi Edici Egzersizler

Lenfödem egzersizleri; Lenfatik sıvıların hücreler arası dokularda, çoğunlukla da kol ve bacakların eklem aralarında birikerek şişkinlik yapması lenfödem olarak adlan[...]

Omuz Egzersizleri ve Hareketleri

Omuz Egzersizleri ve Hareketleri

Omuz egzersizleri, omuz ağrıları birçok kişide görülen bir rahatsızlıktır. Bağ dokunun iltihaplanması sonucu oluşan omuz ağrıları omuz ekleminin kendisinden kaynakl[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6