Spor Egzersizleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Spor Egzersizleri Nelerdir?

Spor egzersizleri, spor salonlarına gidecek vakti olmayan kimseler için evde rahatlıkla uygulayacağınız birtakım spor egzersizler sunuyorum. Spor egzersizlerini eksiksiz ve doğru yapmanız sizin doğru bir dönüş olur. Spor yaparken üstünüze rahat şeyler giyiniz çünkü vücudunuz ne kadar rahat olursa o kadar kolay şekil alır ve kolay bir şekilde sağlıklı olarak vücut fonksiyonlarınız çalışır. Spor egzersizlerine başlamadan bir saat önce yeşil çay içiniz. Çünkü yeşil çay metabolizmayı hızlandıracaktır. Buda fazla yağ kaybetmenize olanak sağlayacaktır. Yine aynı şekilde günde 2 litre su tüketiniz. Spor egzersizlerinde ağır ve şiddeti antrenman ve güç egzersizleri yapmak biçimli kaslar oluşabileceğinin anlamına gelmez. Kasları güçlendirmek vücuda her durumda fayda sağlamaz. Vücudun genel ihtiyacı esnekliktir. Esneme hareketleri egzersizin ana temel taşlarındandır. Bu yüzden egzersiz programını aksatmak verimi düşürür ve olumsuz sonuçlar doğurabilir. Günde sadece bir saatinizi, evde spor egzersizleri yapmaya ayırarak fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Spor egzersizleri yer yaşta gereklidir. Bu yünden bu sağlıklı gereksinimini vücudunuz ve kendi hayatınız için es geçmeyiniz. Nerede ve ne zaman olursa olsun programınızı aksatmayınız.


Spor Egzersizleri Nelerdir?

 • Yürüyüş Yapmak: Sporun en temel hareketlerinden birisidir. Evde yürüyüş yapmak için bir koşu bandına ihtiyaç vardır. Eğer koşu bandına sahip değilseniz evinize yakın bir yer seçerek, her gün en az yarım saat yürüyüş yapmak çok etkili olur. Yürüyüşlerinizi hızlı tempolu yaparak yararlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Bir tur yürüme, bir tur koşu şeklinde yaparak daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Yürüyüşü ve koşuyu genellikle sabah saatlerinde kahvaltıdan önce yapmanızı öneririz. Çünkü metabolizma kendini gün içerisinde korur ve metabolizmayı hızlandırır. Böylece yağ yağmak için olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
 • Süpermen Hareketi: bu egzersiz sayesinde sırt kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Yere yüzükoyun uzanınız ve ellerinizi avuçlarınız yere değecek şekilde uzatınız. Bacaklarınızın düz duruşunu bozmadan ayaklarınızı yukarı doğru kaldırınız. Kaslarınız zorlanana kadar o pozisyonda durmaya özen gösteriniz. Daha sonra gevşeyerek hareketi tekrar ediniz. Kaslar geliştikçe tekrarın sayısını arttırınız.
 • Mekik Çekmek: Spor egzersizleri içerisinde karın kaslarını geliştiren en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. 8 kez tekrar ile başlayacağınız bu harekette yere sırt üstü uzanınız ve ellerinizi başınızın arkasında birleştiriniz. Bacaklarınızı hiç hareket ettirmeden, yarım doğrulunuz ve tekrar yatınız. Vücudunuz gelişim gösterdikten sonra bu hareketi tam doğrulma şeklinde yapmaya çalışınız. Bu hareketi yaparken çenenizin gövdenize değmemesi gerekiyor. Karın kaslarınız gelişme gösterdikçe, daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu durumda da tekrar etme sayısını yavaş yavaş arttırınız.
 • Geriye Esneme Hareketi: Spor egzersizleri arasında baldır germe hareketi olarak bilinmektedir. Ayalarınızın üzerine diz çökünüz ve ellerinizi göğsünüz ile birleştiriniz. Bu konumda ilen geriye doğru esneyebildiğiniz kadar esneyiniz. Baldırlarınızın sıkılaşması için oldukça etkili yöntem olan geriye esneme hareketi, aynı zamanda sırt bölgenizin alt kısımlarında bulunan kaslar içinde etkilidir. Zamanla esneme süresini arttırmaya çalışınız.
 • Kalça Kaldırma Hareketi: bu hareket ile, kol, sırt ve bel kaslarınızı geliştirebilirsiniz. Sırt üstü uzanıp dizlerinizi hafif kırınız. Elleriniz yere paralel bir şekilde duracak konuma getiriniz. Bu pozisyonda kalçanızı yukarı doğru kaldırınız. Kaslarınız zorlanana kadar o şekilde kalmaya devam ediniz ve sonrasında gevşeyiniz. 8 kez tekrar ediniz.
 • Bir Bacak Yanda Çökme Hareketi: bu hareket ile ön baldır ve arka baldırlar kaslarınızı çalıştırmak mümkündür. Bacaklarınızı omuz hizasının biraz daha genişinde açınız. Bir bacağınız sabit düz dururken, diğer bacağınızı bükerek eğilip, kalkınız. 8 kere tekrar ederek, hareketi sağ ve sol bacaklarınızda değiştirerek uygulayınız.
 • Bir Bacak Önce Çökme Hareketi: Bir önceki harekete benzer bir biçimde, bacak kaslarınızın gelişmesine yardımcı olan spor egzersizleri arasında yeri alır. Bir bacağınızı bir adım öne atınız ve vücudunuz dik kalacak şekilde eğiliniz ve durabildiğiniz kadar öyle kalınız. Daha sonra gevşeyerek bu hareketi 8 kez tekrar ediniz. Tekrar sayısını yine aynı şekilde iki bacağınıza bölünüz.


Spor Egzersizleri Yorumları

soru

Seyfiye

02 Eylül 2018 Pazar

Benim belimde bel kayması sorunu bir kaza sonrasında ortaya çıktı ve belime ameliyat ile 4 vidalı platin atıldı. Yaklaşık 8 yıldır sorunsuz. Bu spor egzersizlerinin tümünü ben de yapabilir miyim yoksa belime zararı olur mu?

Cevap yaz
cevap

Mansure

25 Eylül 2018 Salı

Safiye hanım, bel kayması sonucu belinize platin atılması ömür sonuna kadar her hareketinizi dikkatli yapıp, ağırlık kaldırmama ve soğuktan korunmalısınız. Spor olarak yürüyüş ve bisiklet sürmeyi terci etmeniz en güvenli spor şekli olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

cevap

Yeltekin

16 Eylül 2018 Pazar

Iyi günler belinizdeki platinler hala duruyor ise riskli olabilir fakat belinizdeki platinleri cikarttiniz ve epeyce zaman geçti artik orda günlük hayatta bisey yaparken zorlanmiyorum diyorsaniz. Yavaş yavaş alistirin azar azar çoğaltın ama asla zorlamayın. Egzersizleri uygun yapmaya özen gösterin eğer yanliş bir uygulama yaparsanız herşey daha kötüye gidebilir.

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Konuşma Bozukluğu Egzersizleri ve Hareketleri

Konuşma Bozukluğu Egzersizleri ve Hareketleri

Mide Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Mide Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Yoga Egzersizleri ve Hareketleri

Yoga Egzersizleri ve Hareketleri

Karpal Tünel Sendromu Egzersizleri ve Hareketleri

Karpal Tünel Sendromu Egzersizleri ve Hareketleri

Dambıl Egzersizleri ve Hareketleri

Dambıl Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Masa Başı Egzersizleri ve Hareketleri

Masa Başı Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Sırt Ağrısı Egzersizleri ve Hareketleri

Sırt Ağrısı Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Vertigo Egzersizleri ve Hareketleri

Vertigo Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Sıkılaştırma Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kalça Sıkılaştırma Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kalça Sıkılaştırma Egzersizleri: Basen ve kalça büyüklüğü bayanların korkulu rüyasıdır. Çoğu bayanda armut vücut yapısı vardır. Üst kısım zayıf iken basen [...]

Nefes Açma Egzersizleri ve Hareketleri

Nefes Açma Egzersizleri ve Hareketleri

Nefes açma egzersizleri, oldukça önemli bir konudur. Genel olarak düşündüğümüz zaman ne kadar önemli bir konu olduğunu basit anlamda da olsa anlayabiliriz. Nefes alma d[...]

Ses Egzersizleri ve Hareketleri

Ses Egzersizleri ve Hareketleri

Ses egzersizleri, Ses, akciğerlerden birikip gelen havanın ses organları tarafından biçimlendirilmesi ile oluşan, kulakla ya da hassas aletlerle hissedilebilen, algılanabile[...]

Egzersiz Fizyolojisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Egzersiz Fizyolojisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Egzersiz fizyolojisi, fizyolojik etkinliklerin alt kısmında yatan fizyolojik mekanizmanın incelendiği bilim dalıdır. Egzersiz fizyolojisi atletlerde, spor antrenmanlarında m[...]

Düzgün Konuşma Egzersizleri ve Yöntemleri

Düzgün Konuşma Egzersizleri ve Yöntemleri

Düzgün Konuşma Egzersizleri, Mesleki ve özel yaşantımızda kendimizi iyi ifade edebilmek, yaptığımız işi doğru cümlelerle anlatabilmek, başkaları tarafından kabul g[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6