Tibet Egzersizleri ve Hareketleri
15 Mayıs 2024

Tibet Egzersizleri ve Hareketleri

Tibet Egzersizleri, Dolaşım sistemini düzenleyerek eklemler arası dokuların esnekliğini koruyan bu yüzden de yaşlanmaya başlı olarak ortaya çıkan deformasyonu geciktiren ve hatta engelleyen egzersizlerdir. Tibet egzersizleri aynı zamanda bir tür meditasyon yöntemi olup sağlıklı beslenmeyi ve stresten uzak durmayı da içeren öğretiler bütününü oluşturur. Kişisel arınmayı temel alan bu egzersizler kişinin hem zihnini toplamasını hem de gün içinde kendini zinde hissetmesini sağlar. Tibet egzersizleri başlangıç seviyesi egzersizleri olarak başlar, yeni başlayanların zorlanmadan, kaslarını çok yormadan zaman içinde geliştirerek seviye atladığı egzersizler olarak ilerler. Kilo kontrolü, eklem ve sırt ağrılarında iyileşme, kan dolaşımının düzenlenmesine bağlı olarak cilt ve saçlarda canlılık, uyku bozukluğu çeken kişilerde uyku düzenini sisteme sokma gibi işlevleri vardır.

Tibet egzersizlerine yeni başlayacak olanların dikkat etmesi gereken püf noktaları
 • İlk hafta hareketleri her gün benzer saatlerde yapın, başlangıç olarak kendinizi zorlamayın hareketsiz ve kilolu bir yapıdaysanız hareketleri sadece 1 kere yaparak da başlayabilirsiniz. Her hafta hareket sayısını birer ikişer arttırmaya özen gösterin. Her bir hareket sayısını en fazla 21 kere tekrarlayabilirsiniz. 21 tekrara ulaştığınızda hareket sayısını daha fazla arttırmayın.
 • Eğer mümkünse Tibet egzersizlerine başlamadan önce yarım saatlik yürüyüşler yaparak vücudunuzun ısınmasını sağlayın.
 • Tibet egzersizlerini tamamladıktan sonra ılık bir duş almaya özen gösterin. Duş sırasında hassas ciltlere uygun doğal sabunlarla vücudunuza masaj yapın.
 • Bol su içmek vücudunuzdaki toksinleri atmanıza yardım edeceğinden egzersizlerden sonra gün içinde bol su tüketin.
 • Tibet egzersizleri bir karmadır. Sadece egzersizler tek başına yetersiz kalır bu yüzden egzersizler, az yağlı, şekersiz diyetler ile desteklenmelidir. Vücudu toksinlerden temizleyen besinler günlük olarak tüketilmeli, hazmı zor, mideyi yoran gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • Egzersizler nefes egzersizleri ile desteklenmeli, egzersizler sırasında zihin kötü düşüncelerden uzaklaştırılmalıdır.
Tibet egzersizleri hangi hareketlerden oluşur?

Tibet egzersizleri temelde 5 rutin hareketten oluşmaktadır. Hareketler sırasında yardımcı ağırlık ve metaryeller kullanılmaz.
 • Ayaklar omuz hizasında açık olacak şekilde kişi dik durur. Kollar iki yana açılarak avuç içleri yere bakacak şekilde saat yönünde ve saat yönünün tersinde belden destek alınarak yarım dönüş yapılır. Baş kollarla birlikte çevrilmez, göğüs hizasından karşıya bakılır.
 • Sırt üstü bir şekilde yere düz olarak uzanılır. Kollar ve avuç içleri yere bakmalıdır. Baş ve ayaklar yukarı doğru kaldırılmalıdır. Harekette önemli olan Dizleri kırmamak, baş ve ayakları aynı anda kaldırıp indirmektir.
 • Beden dik olacak şekilde dizlerin üzerinde durulur. Bel omurları düz bir şekilde arkaya doğru yay gibi eğilin. Geriye doğru yay şeklinde eğilirken baldır ve kollarınızdan destek alın.
 • Ters köprü hareketidir. Hareket başlangıcında ayaklar düz, omurlar dik bir şekilde yere oturulmalıdır. Kollardan yardım alarak ters köprü yapılır.
 • Yüzü koyun olarak yere uzanın. El ve ayaklardan destek alarak başınızı yukarı doğru kaldırın. Ayaklarınızı yere tam basacak şekilde kalçanızı yukarı doğru çekin. Sonra tekrar kalçanızı yere doğru yaylandırın.
Bu egzersizler metabolizmayı düzenleyen, diskler arasında esneklik sağlayan, toksinlerin atılmasına yardım eden egzersiz hareketleridir. Kendinizi çok zorlamadan günlük olarak tekrar edin. Birden mucizevi etkiler beklemeyin bu hareketler ancak bir yaşam şekli olarak uygulandığında bedeninizi dinç tutacaktır. Tibet egzersizlerinin bir yaşam şekli olduğunu unutmayın.

Tibet Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hamilelikte Egzersiz Hareketleri

Hamilelikte Egzersiz Hareketleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Beyin Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Burun Kaldırma Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Burun Kaldırma Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kekemelik Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kekemelik Egzersizleri Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bacak Açma Egzersizleri ve Hareketleri

Bacak Açma Egzersizleri ve Hareketleri

Squad Egzersizi Nasıl Yapılır?

Squad Egzersizi Nasıl Yapılır?