Boyun Fıtığı Egzersizleri Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Boyun Fıtığı Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Boyun Fıtığı Egzersizleri, Boyun fıtığı (Cervical discal hernia), boyun omurları (Vertebral) arasında bulunan ve amortisör (Dashpot) görevi gören disklerin zamanla aşınması, yıpranması ve fıtıklaşmasıdır. Sertleşen ve yerinden kayan sinirlere baskı yaparak sırt, boyun ve kollarda güç kaybına ve şiddetli ağrılara yol açan bir rahatsızlıktır. Vücudun çeşitli bölgelerinde fıtıklaşma (Hernia) nüksetmesi mümkündür. Her ağrı boyun fıtığına işaret etmediği gibi, kol ve boyun ağrısı, başkada pek çok rahatsızlığında belirtisi olabilir. Boyun fıtığı olup olmadığını belirlemek için kapsamlı bir muayene gerekli görülmelidir.

Hekimler genelde boyun, kol ağrısıyla birlikte ellerde güç kaybı yaşayan hastalarına boyun fıtığı şüphesiyle bakarlar. Tam teşhis konulması için ileri teknoloji rot gen cihazlarını kullanmaktadırlar. Fıtık kelimesini duyar duymaz çoğumuzun aklına hemen ameliyat gelmektedir. Ancak tıpkı bel fıtığında olduğu gibi boyun fıtığı da her zaman ameliyat gerektirmez. Fıtığın seviyesine göre tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlar İlaç tedavisi, fizik tedavisi, ameliyattır. Ameliyat gerektiriyorsa da bunu soğukkanlılıkla karşılamak gerekir. Fakat bu durumların oluşmaması için alacağımız başlıca tedbirlerden biri bilinçli ve düzenli şekilde egzersiz yapmaktır. Bu egzersizler yapılış şekli aşağıda verilmiştir.

Boyun Fıtığı İzometrik Egzersizler; bu egzersizler vücut dik şekilde olmak kaydıyla oturarak ve ayakta yapılabilir.
 • Fleksiyorta direnç; Eller alnımıza koyuyoruz başımızı öne doğru itekleyerek ellerimizle engel olamaya çalışıyoruz. 10'a kadar sayıyoruz 3 defa tekrarlıyoruz.
 • Ekstansiyona direnç; Eller başımızın arkasında enseye gelecek şekilde koyuyoruz, başımızı arkaya doğru itmeye çalışırken ellerimizle engel olamaya çalışıyoruz. 10'a kadar sayıyoruz 3 defa tekrarlıyoruz.
 • Yana eğilmeye direnç; sağ elimizi yüzümüzün sağ tarafına koyuyoruz ve başımızı sağa doğru itelerken sağ elimizle engel oluyoruz, aynı işlemi sol tarafımız içinde yapıyoruz. 10'a kadar sayıyoruz 3 defa tekrarlıyoruz.
 • Döndürmeye direnç; Sağ elimiz başımızın sağ arka kısmına sol elimiz şakağımıza koyuyoruz, sağ omuzun üzerinden bakmaya çalışarak, elin direncine karşı başımızı sağa dönmeye zorluyoruz. Hareketimizi el değiştirerek aksi yönde tekrarlıyoruz. 10'a kadar sayıyoruz.

Boyun Fıtığı İzotonik Egzersizler

 • Başımızı yavaşça sağa döndürerek 6 ya kadar sayarak böyle duruyoruz, başımızı öne döndürerek norma duruma getirip 3'e kadar sayıyoruz ve aynı hareketi aksi yöne yapıyor 6 kadar sayıyoruz. 1 set olan bu hareketi, 5 sete tamamlıyoruz.
 • Aşırı zorlamadan, başımızı çenemizin göğsümüze değecek şekilde öne eğiyoruz 6 ya kadar sayın, doğrulun dinlenin başınızı arkaya bükün 6 ya kadar sayın doğrulun, dinlenin. 1 set olan bu hareketi, 5 sete tamamlıyoruz.
 • Başımızı yavaşça kulağımız omzumuza değecek şekilde sağa eğmeye çalışıyoruz, doğrulun, dinlenin, hareketimizi aksi yönde tekrarlıyoruz. 1 set olan bu hareketi, 5 sete tamamlıyoruz.
 • Başımızı saat yönünde mümkün olduğu kadar geniş ve tam bir çember çizecek şekilde döndürün (Yukarı, sola, aşağı, sağa), hareketimizi aksi yönde tekrarlıyoruz. Sağ ve sol yön olmak üzere 2 set olan bu hareketi, 6 set e tamamlıyoruz.

Boyun Fıtığı Egzersizleri Yorumları

soru

Birgül

04 Eylül 2018 Salı

En az bel fıtığı kadar kötü olan boyun fıtığı çok ağrı yapıyor. Benim boyun fıtığım patladı ve az daha felç kalıyordum doktorum ilaç tedavisiyle ve dinlenmeyle geçeceğini söyledi. Geçti ama ağrılarım devam ediyor fizik tedavide pek işe yaramadı sizin verdikleriniz yarar mı acaba.

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ses Egzersizleri ve Hareketleri

Ses Egzersizleri ve Hareketleri

Kalça Sıkılaştırma Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kalça Sıkılaştırma Egzersizleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Rahatlama Egzersizleri ve Yöntemleri

Rahatlama Egzersizleri ve Yöntemleri

Burun Egzersizleri ve Hareketleri

Burun Egzersizleri ve Hareketleri

Vajinismus Egzersizleri ve Hareketleri

Vajinismus Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Diz Kireçlenmesi Egzersizleri ve Hareketleri

Diz Kireçlenmesi Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Basen Egzersizleri ve Hareketleri

Basen Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

7 Dakikalık Egzersiz Hareketleri

7 Dakikalık Egzersiz Hareketleri

Diyafram Nefesi Egzersizleri Nefes Egzersizleri

Diyafram Nefesi Egzersizleri Nefes Egzersizleri

Diyafram nefesi egzersizleri, göğüs boşluğu ve karın arasında bulunan yere diyafram denilir. Çalışması beynin iki tarafında bulunan sinirler aracılığı ile yönetilm[...]

Kulunç Egzersizleri ve Hareketleri

Kulunç Egzersizleri ve Hareketleri

Kulunç Egzersizleri, kişinin sırtında ve kürek kemiklerinin çevresinde ortaya çıkan gerginlik özellikle vücuttaki diğer bölgeleri de olumsuz olarak etkilemektedir. Kulu[...]

Masa Başı Egzersizleri ve Hareketleri

Masa Başı Egzersizleri ve Hareketleri

Masa Başı Egzersizleri, uzun süre masa başında ofis ortamlarında çalışan her yaştan insanlarda kas ve iskelet sorunlarının oluşmasıyla bunu aşmak adına yapılan bir[...]

Ayak Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Ayak Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Ayak egzersizleri, kas zayıflığının önlenmesi, venöz dönüşün arttırılması ve komplikasyonların oluşma riskinin azaltılmasını amacını taşır. Ayak egzersizleri[...]

Tetik Parmak Egzersizleri ve Hareketleri

Tetik Parmak Egzersizleri ve Hareketleri

Tetik Parmak Egzersizleri, birçok kişinin karşılaşabileceği bir rahatsızlıktır. Genellikle kadın hastalarda daha sık görülmektedir. Temizlik, bulaşık yıkama ya da f[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6