Dudak Egzersizleri Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Dudak Egzersizleri Faydaları Nelerdir?

Dudak egzersizleri, Vücudumuzun belki de en zayıf kaslarına sahip olan dudak ve dudak çevresi kasları yaşlandığımızı dışa vuran ilk gösteren bölgelerden biridir. Yaşlı görünmek özellikle bayanlar için iyi bir durum değildir. Bu ilk belirtileri gösteren dudak kaslarını çalıştırarak, yaşlanmayı geciktirebiliriz. Hiçbir şekilde cerrahi müdahale olmadan, tamamı ile doğal olan dudak egzersizleri ile dudak ve dudak çevresindeki kasları harekete geçirip, kasların gergin tutarak yaşlanmanın önüne geçilebilmektedir. Dudak kaslarımız çalıştırıcı egzersizleri, maddeler halinde makalemizde yer vereceğiz. Bu egzersizleri yapmadan önce dikkat edilmesi gereken tek husus, yüzümüzü ilk önce bitkisel sabun ile yıkayıp, daha sonra yüzünüze zeytinyağı ile masaj yapıyoruz.


Dudak kaslarını çalıştıran egzersizler

 • Yanakları sarkık kişiler için ilk egzersizimiz, ağzımızın olabildiğince büyük bir şekilde açıp, çenemizi ileri ve geri hareketler yaparak oynatın. Burada dikkat edilmesi gereken, ağzımızı açtığımız kadar, o açıklıkta bırakmanız gereklidir.
 • Bir diğer egzersizde, kahkaha atar ve içimizden geldiği gibi gülün ve diğer taraftan Ağzımızın köşelerini, olabildiğince yukarı doğru hareket ettirin.
 • Dudak egzersizlerin de etkili olan bir harekette, ağzımızı hava ya da su ile şişirip, kapalı şekilde içerideki havayı yukarı aşağı, sağa ve sola hareket ettirin daha sonra gevşetin. Bu şekilde 5 dakika harekete devam ediniz.
 • Yanakların sarkmaması için çok etkili olan bir harekette, parmaklarımızı düz olacak şekilde, yanağımıza koyun ve ağzımızın ters istikametine doğru çekmeye çalışın. Bu hareketi dört veya beş kez tekrarlayın.
 • İlk önce kahkaha atar gibi gülümseyin. Bu arada elmacık kemiği kaslarını tutarak, devre dışı bırakın. İki dakika bekledikten sonra bırakıp, gevşeyin ve sonra dudaklarımızın köşelerini sırayla yukarı doğru çekin, sonra parmaklarımızın uçlarıyla dudak kenarlarında oluşan hareketine direnç sağlayın. Bu şekilde kasların güçlenmesi sağlanacaktır.
 • Dudak kaslarını güçlendiren bir diğer egzersizde, parmak uçlarımızla dudakların köşelerinden dişlerimiz görünecek şekilde yukarı doğru çekin. Bir diğer taraftan, bu çekmeye karşı dudak köşelerini aşağı indirmeye çalışın. Yani, kendi parmaklarımıza karşı direnç uygulayın ve gevşetin.
 • Dudak çevresindeki kırışıklıkları önleyen ve gideren egzersizde, alt ve üst dudaklarımızı sırası ile dişlerimizin üzerine çıkacak şekilde çekin.
 • Bir diğer egzersizde dudaklarımızı sıkı bir şekilde birbirine bastırın ve içimizden 10'a kadar sayıp, tekrar bırakın. Bir dakika sonra, tekrar aynı hareketi yapın. Erken yaşta yapılan bu hareketle, dudaklarımızın büzülmesi önlenecektir.
 • Bir diğer egzersiz de ise yaklaşık 7 saniye içinde O, A, U, X, I harflerini seri bir şekilde söyleyin ve 20 saniye ara verip, bunu 5 veya 6 defa tekrarlayın. Bu hareket dudak köşe ve kenarlarındaki kasları harekete geçirip, çalışmasını sağlayacaktır.
 • Dudakların sarkmasını önleyici bir diğer egzersizde, dudakların et kısımları kaybolacak şekilde içeri dişlerinize doğru bastırırken, diğer taraftan dudak kenarlarını yukarı doğru çekmeye calisin. Yani dudaklarımız geniş U harfi alacak hale gelmelidir. Bu hareketi 6 saniyede bir olmak üzere, 5 defa tekrar ediniz.
 • Bir estetik cerrah tarafından geliştirilen yöntem ile " bir tavuk, bir yumurta" sözünü en az 30 defa tekrar ediniz.
 • Bir diğer hareketimizde çene kaslarının gelişmesi için, herhangi bir sandalyenin ön tarafına oturun ve kollarımızı yukarı kaldırın. Vücudun üst kısmının arkaya dayayıp, çene kısmını yukarı doğru kaldırın. Sonra ilk önce kolları, daha sonra başımızı aşağı ve yukarı indirip, tekrar kaldırdın
 • Dudak kısmındaki bunun kenarlarında bulunan, aşağı doğru inen çizgileri yok etmek için, her sabah ve akşam olmak üzere, burnumuzun deliklerinin kenarında bulunan noktalara, parmağımızda döndürerek, 3 dakika bu harekete devam edin.
 • Yine dudak ve dudak çevresi kırışıklıklarını gidermek için, dudaklarımızın iki tarafından, yarım parmak genişliğinde bulunan herhangi bir noktaya basınç uygulayın ve diğer taraftan parmağınızı döndürün. Bu şekilde hem dudak kasları hem de diş etlerine faydası olacaktır.
 • Üst ve alt dudakları, herhangi bir nemlendirici krem sürün ve parmaklarımızla dudakları sıkıştırıp, tekrar bırakın. Bu hareketi 6 defa yapın.
 • Bir diğer egzersizde, ağzımızı iyi bir şekilde açıp, 3 saniye bekledikten sonra, tekrar yavaş yavaş kapamaya başlıyoruz. Ağzımızın şekli ıslık çalar gibi olunca dudakları büzüyoruz. Bu şekilde 15 saniye bekliyoruz.
Yukarıda verdiğiniz bu egzersizlerin düzenli bir şekilde yapıldığında zaman içerisinde meyvesini gözle görünür derecede alırsınız.

Dudak Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diz Kireçlenmesi Egzersizleri ve Hareketleri

Diz Kireçlenmesi Egzersizleri ve Hareketleri

Karın Bölgesi Egzersizleri ve Hareketleri

Karın Bölgesi Egzersizleri ve Hareketleri

Ayak Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Ayak Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Sırt Ağrısı Egzersizleri ve Hareketleri

Sırt Ağrısı Egzersizleri ve Hareketleri

Kilo Verme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kilo Verme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Güncel

Kulunç Egzersizleri ve Hareketleri

Kulunç Egzersizleri ve Hareketleri

Güncel

Kardiyo Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Kardiyo Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Göğüs Küçültme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Göğüs Küçültme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Göğüs Küçültme Egzersizleri; Estetik bakımdan göze güzel görünmeyen iri göğüsler, bayanlar için son derece önemli sorunların başında gelmektedir. Bu gibi vakalar[...]

Boy Uzatan Egzersizler ve Hareketleri

Boy Uzatan Egzersizler ve Hareketleri

Boy uzatan egzersizler, birçok insan boylarının kısa oluşundan şikâyetçidir. Fiziksel anlamda yaşanılan bu sorun birçoğumuzu hem psikolojik hem de fiziksel açıdan kö[...]

Doğum Sonrası Egzersiz Hareketleri

Doğum Sonrası Egzersiz Hareketleri

Doğum sonrası egzersiz, gebelik döneminde her anne adayı az ya da çok normal kilosu üzerine çıkar. Alınan kilo oranı anne adayının doğum öncesi kilo aralığıyla ve [...]

Kifoz Egzersizleri ve Hareketleri

Kifoz Egzersizleri ve Hareketleri

Kifoz Egzersizleri, halk dilinde kamburluk olarak bilinen kifoz, tıp dilinde progresif spinial bozukluk olarak geçer. Kifoz omurganın üst kısmının ilginç bir şekilde aşa�[...]

Selülit İçin Egzersiz ve Hareketler

Selülit İçin Egzersiz ve Hareketler

Selülit İçin Egzersiz, Konusunda birçok Uzman tarafından selülit oluşumunun durdurulmasında veya erken dönemlerde selülitin ortadan kaldırılmasında egzersizin önemli [...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6