Çarpık Bacak Düzeltme Egzersizleri
20 Haziran 2024

Çarpık Bacak Düzeltme Egzersizleri

Çarpık Bacak Düzeltme Egzersizleri:

Çarpık bacak, genetik olarak veya bacaklarda biriken yağ nedeniyle oluşan şekil bozukluğudur. Bacaklar içe veya dışa doğru çarpıklaşır ve şekli bozulur. Birçok insan çarpık bacak sorunu ile karşı karşıyadır. Özellikle bayanlar, bu durumdan çok fazla rahatsız olur ve düzgün bacaklara sahip olmayı arzularlar. Çarpık bacaklar, psikolojik olarak da olumsuz etkilere yol açabilir. Evde düzenli olarak çeşitli egzersizler yaparak bacaklardaki çarpıklıkları düzeltebilir ve düzgün bacaklara sahip olabiliriz. Kadın erkek herkesin düzgün bacaklara sahip olmak ortak isteğidir. Tıbbi olarak çarpık bacak düzeltmenin çeşitli yolları vardır. Ancak, her zaman olduğu gibi, ilk yapılması gereken şey doğal yöntemleri denemek olmalıdır. Bazı durumlar hariç, doğuştan bacaklardaki kemiklerin eğri oluşu doğal olarak düzeltilemez ve cerrahi bir işlem gerektirebilir.

Evde Yapılabilecek Çarpık Bacak Düzeltme Egzersizleri:

Hepimizin evlerinde kolaylıkla yapabileceği bazı egzersizler vardır. Öncelikle çarpıklaşan bacakları düzeltmek için doğru pozisyonları almak çok önemlidir ve düzenli olarak her gün yapmak daha da önemlidir.

  • İlk egzersiz: Düz bir duvara yaslanın ve ayaklarınızı duvardan biraz uzak olacak şekilde konumlandırın. Kalçanızı biraz dışarı doğru çıkararak yavaşça dizlerinizi bükün ve geri duvardan aşağı kaydırın. Diz ve ayak parmakları aynı yöne bakmalıdır.
  • İkinci egzersiz: Bu egzersiz için öncelikle bir sandalye temin edin. Sandalyede vücudunuz dik olacak şekilde oturun. Daha sonra sağ bacağınızı düz bir şekilde kaldırıp ayak uçlarınız size doğru bakacak şekilde konumlandırın. Dizinizi hiç kırmadan düz bir pozisyona getirin ve bu şekilde 10 saniye bekleyin. Daha sonra yavaşça sağ bacağınızı indirip aynı şekilde sol bacağınızı da 10 saniye bekletin. Bu hareketi yaparken bacak kaslarınızın gerildiğini hissedeceksiniz.
  • Üçüncü egzersiz: Bu egzersiz için de sandalye gereklidir. Sandalyede dimdik oturun ve ardından sol bacağınızı sandalyede oturma pozisyonunda alın. Ardından sağ bacağınızı öne doğru gergin bir şekilde uzatıp topuğunuzu yere yerleştirin. Parmaklar yine size doğru bakmalıdır. Bu şekilde 10 saniye bekleyin, daha sonra sağ bacağınızı indirip sol bacağınızla aynı egzersizi yapın.
  • Dördüncü egzersiz: Bu egzersiz için öncelikle duvara yakın ve dik durun. Daha sonra sağ bacağınızın önüne sol bacağınızı koyup çapraz bir pozisyon alın. Çapraz pozisyonu aldıktan sonra sol tarafınıza doğru dönün ve iki ayağınız zemin üzerinde sabit kalmalıdır. Bu esnada sağ kalçanızı hafif dışa doğru itin. Biraz zorlanabileceğiniz bir hareket olsa da olumlu sonuç alacaksınız. Bu egzersizi yaparken duvara tutunup destek alabilirsiniz, fakat öne doğru fazla eğilmeyin. Bu şekilde bekleyebilirseniz 10 saniye bekleyin ve aynı pozisyonu diğer bacak için deneyin.

Bu egzersizleri her gün düzenli olarak 10'ar defa 3 set olarak yapabilirsiniz. Bu şekilde olumlu sonuç alabilirsiniz. Ancak, öncelikle uzman bir doktora başvurmanız önemlidir. Nedenine gelince, bacaklarınızdaki çarpıklığın kalıcı mı yoksa egzersizlerle geçer mi olduğunu öğrenmek ve spor salonlarında koçlar eşliğinde yapmanızda da yarar vardır.

Çarpık Bacak Düzeltme Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Dik Durmak İçin Egzersizler

Dik Durmak İçin Egzersizler

Güncel

Diyafram Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Diyafram Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Güncel

Bel Fıtığı Egzersizleri ve Hareketleri

Bel Fıtığı Egzersizleri ve Hareketleri

Pilates Karın Egzersizleri ve Hareketleri

Pilates Karın Egzersizleri ve Hareketleri

Denge Egzersizleri ve Hareketleri

Denge Egzersizleri ve Hareketleri

Bacak Egzersizleri ve Hareketleri

Bacak Egzersizleri ve Hareketleri

Kulunç Egzersizleri ve Hareketleri

Kulunç Egzersizleri ve Hareketleri

Konuşma Bozukluğu Egzersizleri ve Hareketleri

Konuşma Bozukluğu Egzersizleri ve Hareketleri

Karın Kası Egzersizleri ve Hareketleri

Karın Kası Egzersizleri ve Hareketleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6